Negativan cenovni trend pšenice i kod nas i u svetu

 

Period od 19.8.do 23.8.2024. godine na Produktnoj berzi obeležilo je zaključenje prvih SPOT ugovora za kukuruz i sojino zrno novog roda.

Aktivnost robno – berzanskih učesnika bila je povećana u odnosu na prethodnu sedmicu, a kako je objavila novosadska Produktna berza, cene svih primarnih poljoprivrednih proizvoda imale su negativan cenovni trend.

Ukupno je prometovano 4.120,00 tona robe (+28,14%) finansijske vrednosti 97.432.500,00 dinara (+5,87%). Primarno mesto u trgovanju ponovo je zauzela pšenica.

 

ČITAJTE I: Srednji Banat: Od 2021. godine suša smanjuje rod, navodnjavanje je spas

 

 

Na tržištu kukuruza tokom ove sedmice primetna je bila slaba ponuda, osim tokom sredine nedelje kada je došlo do blagog povećanja ponude novog roda kukuruza.

Foto: Agroportal.rs

Već 19. 8.2024. zaključen je prvi SPOT ugovor za kukuruz rod 2024. godine po ceni od 18,00 din/kg bez PDV-a. Kupoprodajni ugovori za rod 2023. godine zaključeni su u cenovnom rasponu od 18,20 do 18,90 din/kg bez PDV-a. Ponder cena iznosila je 18,26 din/kg bez PDV-a (20,09 din/kg sa PDV-om), te je primetan pad cene u odnosu na prošlu nedelju od 3,79%. U ukupnom obimu prometa kukuruz je učestvovao sa samo 16% udela.

Kada je u pitanju pšenica, sredinom sedmice došlo je do povećanja ponude ove žitarice u odnosu na prethodni period, ali je kraj nedelje ponovo doneo smanjenje aktivnosti na tržištu. Zaključenje berzanskih ugovora često je ometala razlika u paritetima nuđene i tražene robe.

Hlebnim zrnom trgovalo se u cenovnom rasponu od 20,00 do 20,50 din/kg bez PDV-a u zavisnosti od parametara kvaliteta i pariteta. Ponder cena iznosila je 20,28 din/kg bez PDV-a (22,30 din/kg sa PDV-om), te je cena bila niža za 2,01% u odnosu na prošlonedeljnu.

Foto: Agroportal.rs

Pšenica je ove sedmice činila 80% ukupnog obima prometa, te je tako bila najtrgovanija poljoprivredna kultura.

Tržište soje je početkom sedmice bilo veoma mirno, da bi od sredine nedelje došlo do povećanja interesovanja učesnika na tržištu za novi rod sojinog zrna.

Zaključen je prvi SPOT ugovor za soju rod 2024. godine na paritetu CPT kupac po ceni od 57,00 din/kg bez PDV-a uz obračun kvaliteta, dok su kupoprodajni ugovori na paritetu FCA zaključeni po ceni od 56,50 din/kg bez PDV-a uz obračun kvaliteta. Kada je u pitanju stari rod soje, zaključen je jedan robno – berzanski ugovor na paritetu CPT kupac po ceni od 61,00 din/kg bez PDV-a uz obračun kvaliteta.

Foto: Pixabay

Tržište stočnog ječma je tokom cele sedmice bilo pasivno uz slabu ponudu i tražnju, te je zaključenje berzanskih ugovora izostalo.

Kada je u pitanju uljana repica na tržištu nije bilo većih aktivnosti. Ponuda je bila nešto slabija od tražnje, a razlika u paritetima tražene i nuđene robe kao posledicu je imala izostanak trgovanja.

Tržište suncokreta nije beležilo veće aktivnosti, a primetan je bio cenovni spred ponude i tražnje.

Foto: Agroportal.rs

Na svetskskim tržištima cene pšenice pale su na najniži nivo od septembra 2020. godine, konkretno na 5,20 dolara za bušel (27,2 kg) pre svega zbog uticaja mogućeg štrajka železničara u Kanadi i optimističnih prognoza proizvodnje u Ukrajini.

Mogućnost štrajka železničara u Kanadi navela je poljoprivrednike da prodaju svoju pšenicu unapred kako bi izbegli očekivane probleme sa transportom, a očekuje se da će zemlja proizvesti oko 25,3 miliona tona u sezoni 2024/ 2025, prenosi portal Trejding ekonomiks.

Foto: Agroportal.rs

Američko ministarstvo poljoprivrede (USDA) je, kako piše Tanjug, povećalo svoje prognoze za ukrajinsku proizvodnju pšenice, za 10,8 odsto na 21,6 miliona tona, a očekivani rast snabdevanja je dodatno snizio cenu pšenice.

 

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu 

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku

 

 

Situacija u Evropi nije tako dobra, a Francusku prema prognozama očekuje najgora žetva za više od 40 godina. Francuska proizvodnja pšenice bi u sezoni 2024/25 mogla da padne na 25,2 miliona tona, što je za 27 odsto manje u odnosu na petogodišnji prosek, objavila je nedavno analitičarska agencija Argus. Neprekidne kiše, nedostatak sunca i niske temperature koje pogoduju bolestima uticale su na prinose i kvalitet useva u većini francuskih regiona gde se uzgaja pšenica, prenosi Blumberg.

Foto: Pixabay

Svetske cene pšenice na robnoj berzi u Čikagu su uprkos pesimističnim izgledima u Francuskoj i nešto manjem rodu u Rusiji već duže vreme drže na niskom nivou pošto je tržište dobro snabdeveno pšenicom iz Sjedinjenih Američkih Država.

Priredio: Agroportal.rs