Dvodnevna Regionalna energetska konferencija sa radionicama pod nazivom SEE ENERGY 2024 predstavlja nastavak promocije održivih energetskih rešenja i umrežavanja u regionu.
Tokom dva dana (23. I 24.10.) biće održano osam panela. U sredu, 23. oktobra, teme su bile „Energetska stabilnost Srbije kroz pametno korišćenje otpada, biomase i cirkularne ekonomije“, „ESCO finansiranje: inovativno rešenje za unapređenje EE“, CBAM: Održivo poslovanje kroz dekarbonizaciju privrede: Investiranje, implementacija i izazovi CBAM-a“.
Drugog dana, u četvrtak, 24. oktobra, na programu su paneli: „ESG principi u energetskoj tranziciji: inovacije, izazovi i prilike“, „Solar, nuklearna energija, zeleni vodonik i biomasa: sirovine za čistu energiju“, „Baterijski sistemi za održivost putne infrastrukture“ i „Baterije i priključenje na mrežu“.
ČITAJTE I: Kako nastaju gradonosne oluje, i da li ih ima sve više?
Konfereniju je u Kongresnom centru „Master“ Novosadskog sajma, svečano otvorio pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević.
On je naglasio da je sve počelo kada su se Pokrajinskoj vladi obratili ugostitelji sa molbom da im se pomogne da kupe agregate. U prethodne tri godine svim o turističkim objektima na teritoriji AP Vojvodine, koji su to tražili, omogućeno je da bespovratno dobiju do četiri miliona dinara za kupovinu toplotnih pumpi, ugradnju solarnih panela i punjača za električne automobile.
– Ideja je da u narednom budžetu, koji smo predali i nadamo se da će biti usvojen tako kako smo ga definisali, budemo prva institucija na teritoriji Republike Srbije, ja mislim i regiona, svima koji žele da kupe električno ili hibridno dostavno vozilo, bespovratno damo 5 miliona dinara, poručio je Ivanišević.
Maja Vukadinović pomoćnica ministarke rudarstva i energetike za energetsku efikasnost i klimatske promene rekla je da Srbija deli viziju Evrope o budućnosti energetskog sektora, a pre svega da teži njegovoj dekarbonizaciji. Usvojen je integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine sa projekcijom do 2050. godine i on će zajedno sa strategijom razvoja energetike koji će biti usvojena do kraja godine, predstavljati temelj buduće energetske politike naše zemlje.
-Ciljevi su, pre svega, značajno povećanje učešća obnovljivih izvora energije za oko 40%, povećanje broja kupaca proizvođača čime će obnovljivi izvori energije postati gotovo ravnopravni domaći izvor električne energije, energetska sanacija oko 70.000 domaćinstava. Takođe, obnova 1% stambenih zgrada, 3% javnih zgrada, kao i 2,3 % ostalih nestambenih zgrada, značajno povećanje energetske efikasnosti, smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte za više od 40 procenata do 2030. godine u odnosu na 1990 godinu,Obajsnila je Vukadovićeva.
Povećanjne učešća obnovljivih izvora energije u sektoru saobraćaja važna je mera koju je prepoznala Vlada Republike Srbije u vidu podsticaja i nekih olakšica, kao što su oslobođenje od poreza za kupovinu električnih i hibridnih vozila i subvencije. Ona je istakla da su posebno važne investicije kao što su izgradnja reverzibilne elekrtane Bistrica, vetropark Kostolac, Đerdap II.
Konferencija „SEE ENERGY 2024 – Energetska tranzicija danas – izazovi, rešenja i budući trendovi za održivu budućnost“, održava se sedmi put u Novom Sadu. Okupila je oko 350 učesnika i predstavnike kompanija i javnih institucija iz Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Mađarske, Austrije, Nemačke.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook
Učesnici tokom dva dana imaju priliku da se povežu sa ,,ključnim igračima“ u industriji, upoznaju sa najnovijim tehnologijama, politikama i trendovima koji oblikuju budućnost energetike.
Pored bogatog programa i diskusije, SEE ENERGY 2024 platforma pruža priliku za poslovno umrežavanje sa profesionalcima iz industrije, kao i panele za raspravu o ključnim pitanjima i izazovima u oblasti obnovljivih izvora energije.
Organizator događaja je Nacionalna asocijacija za biomasu SERBIO.
Izvor: Novosadski sajam