Negotinska krajina od zaborava čuve čobansku sviralu duduk

 

U prepunom Domu Kulture u Kobišnici ispod slike čuvenih Hajduk Veljka i Čučuk Stane smenjivali su se izvođači narodnih igara, pesama, zdravica, umotvorina pa čak i bajalica. Celodnevni program digao je publiku na noge, a posebnu pažnju izazvalo je izvođenje numera na duduku.

 

 

ČITAJTE I: Ugovori za 209 dobinika seoskih kuća sa okućnicom

 

 

 

Ova drvena čobanska svirala, vrsta je duge frule, ali duduk je u narodu  poznatiji kao sinonim za neznalicu i neupućenu osobu. Na njemu se i danas svira, najviše u istočnoj Srbiji, ali se figurativno značenje ipak mnogo više odomaćilo nego pravo. Etimolozi veruju da je taj pogrdan naziv nastao jer je duduk kao i drugi duvački instrument šupalj iznutra.

Foto: SM Jovanović

-Svirali su ga pastiri dok su čuvali ovce, pretpostavlja se da su mogli jednostavno da je izrade, pa da je otuda taj sinonim za „jednostavnu“ osobu. Međutim, ovaj instrument nije uopšte lako napraviti, ni svirati, pa ovaj značajan deo našeg kulturnog nasleđa nikako ne zaslužuje to negativno značenje, rekla je Emila Petrović, savetnik etnolog – antropolog Muzeja Krajine iz Negotina.

Foto: Boris Katić

-Negotinska krajina kao nepresušno izvorište spretnosti, hrabrosti, odlučnosti, ali i originalnih običaja praćenih igrom, uz zvuke, samo ovom kraju svojstvenih instrumenata, bila je bez sumnje u centru pažnje ovonedeljnih Miholjskih susreta, na koje bi i sam Hajduk Veljko bio ponosan, rekao je ministar za brigu o selu Milan Krkobabić nakon manifestacije održane u Negotinu.

Foto: Dalibor Krstić

Protekle nedelje Mioholjske susrete priredili su i žitelji sela Međurečje u Ivanjici, gde su se deca iz pet naselja takmičila u recitovanju epskih pesama, a birala se i najbolja čorba sa Javora. U Starom Selu Velike Plane goste je dočekala izložba nošnji i starih zanata.

Foto: Boris Krstić

U Velikoj Reci kod Malog Zvornika probala se zimnica, a kod Apatina kobasice. Mioniocu je proteklih dana obeležio kviz o narodnoj tradiciji, a u Ćupriji je održana likovna kolonija „Selo moje, najelepše na svetu“. Smederevo je izabralo najlepši par u nošnji.

 

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu 

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook 

 

 

 

 

U završnici ovogodišnjih Miholjskih susreta predstojećeg vikenda žitelji Topole u Belosavcima, uz domaća vina i med iz ovog kraja, prikazaće svoje veštine i šarenolik kulturni program. 

Izvor: Ministarsvo za brigu o selu

FOTO GALERIJU POGLEDAJTE ISPOD