Zašto je potrebna analiza zemljišta?

 

Uz stalne klimatske promene i rast cena inputa, u uslovima kada je tržište poljoprivrednih prizvoda nestabilno i neizvesno, a ulaganja sve veća, ratari sve manje mogu da priušte neracionalnu i neadekvatnu primenu mineralnih đubriva.

Vremenski uslovi i tip zemljišta su faktori na koje se ne može značajno uticati. Pravilna primena agrotehničkih mera, među kojima je posebno značajno đubrenje, je u funkciji profitabilne biljne proizvodnje.

 

 

ČITAJTE I: Sideracija je jedan od najdelotvornijih načina za održavanje i povećanje plodnosti zemljišta

 

 

Nisu sva zemljišta podjednako obezbeđena hranljivim materijama. U zavisnosti od matičnog supstrata na kome su nastala, ona imaju različit sadržaj pojedinih elemenata koje biljke koriste u toku rasta i razvoja. Azot, fosfor i kalijum imaju najveći praktičan značaj za biljnu proizvodnju. Svaka vrsta ima određene specifičnosti u pogledu potreba za N, P i K.

Foto: Agroportal.rs

Svake godine se sa parcela iznese određena količina hranljivih elemenata, a to zavisi od biljne vrste i visine prinosa. Sve iznete elemente neophodno je vratiti u zemljište đubrenjem u odgovarajućim količinama. Na taj način održavamo neophodne elemente na određenom nivou i čuvamo plodnost tla.

Sadržaj hranljivih elemenata iznad i ispod optimalnog nivoa utiče na prinos. Radi utvrđivanja sadržaja materija i praćenja dinamike kojom se on menja, neophodno je redovno uzorkovati i analizirati zemljište. Agrohemijska analiza predstavlja osnov racionalne primene mineralnih đubriva.

Foto: Pixabey

Analizom uzoraka za potrebe kontrole plodnosti utvrđuje se pe-ha vrednost zemljišta, sadržaj kalcijum-karbonata, humusa, ukupnog azota, kao i sadržaj lako pristupačnog fosfora i kalijuma.

Na osnovu poznavanja sadržaja i oblika elemenata u zemljištu, kao i potreba pojedinih biljaka za njima, mogu se dati preporuke za primenu odgovarajućih vrsta, formulacija i količina đubriva.

Izbalansiranom ishranom biljaka dobijaju se veći prinosi i čuva plodnost za sledeće godine. Budući da je cena đubriva značajan segment u ukupnim troškovima proizvodnje, od izuzetnog je značaja odrediti vrstu i tačne doze potrebnog đubriva.

Foto: Agroportal.rs

Analize zemljišta su jedan od uslova pri apliciranju za različite podsticaje. Osim toga, redovna kontrola plodnosti je i zakonska obaveza svih korisnika poljoprivrednog zemljišta.

Svake godine posle žetve/ berbe (prvo ozimih, a kasnije prolećnih useva), PSS Zrenjanin apeluje i poziva ratare da rade analizu plodnosti zemljišta. I ove godine PSS je obavestila proizvođače da je počela realizacija projekta besplatne analize zemljišta na teritoriji koju pokriva Služba.

Foto: Agroportal.rs

Cilj akcije je pružanje podrške poljoprivrednicima da unaprede svoju biljnu proizvodnju.

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu 

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook 

 

 

 

 

Direktne koristi koje imaju su: potpuno besplatna agrohemijska analiza obradivog zemljišta, pružena stručna preporuka za adekvatnu primenu đubriva na osnovu dobijenih laboratorijskih rezultata, a sve u cilju unapređenja proizvodnje.

Kako bi ishodi analize bili što precizniji, veoma je važno pravilno uzorkovati zemljište. Suština je u tome da prosečan uzorak koji u sebi sadrži više pojedinačnih uzoraka bolje predstavlja parcelu.

Piše: dipl. inž. Ivana Vasilijić, PSS Zrenjanin