Fuzariozno uvenuće spada u zemljišne parazite i najznačaniji je iz roda Fusarium.
Velike štete pričinjava na paprici, paradajzu, krompiru, lubenici, dinji, grašku, luku.
Simptomi se manifestuju tako što na starijem lišću dolazi do prosvetljenosti nerava, do pojave hloroze liske i njenog uvenuća.
ČITAJTE I: Proizvodnja salate u zaštićenom prostoru
Ovi se simptomi šire i na mlađim listovima i na stablu, a zaraženi delovi nekrotiraju. Nekroza napada prvo sprovodne sudove, a kasnije se širi ka površinskom tkivu.
Fuzariozno uvenuće se posebno brzo ispoljava u fenofazi cvetanja i plodonošenja. Vaskularno uvenuće nastaje usled prisustva dva toksina koje proizvodi gljiva i to: likomorasmin i fuzariozna kiselina. Likomorasmin modifikuje membransku propustljivost ćelija za vodu, povećava transpiraciju biljaka, što dovodi do uvenuća. Fuzariozna kiselina smanjuje aktivnost mitohondrija. Parazit se prenosi semenom i zemljištem.
Bolest se prenosi zaraženim semenom, zaraženim zemljištem, vodom za navodnjavanje i zaraženim biljnim delovima.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku
Hlamidospore se u zemljištu uništavaju termičkom ili hemijskom dezinfekcijom. Ako se zemljište ne sterilizuje u potpunosti i mala količina inokulima može da izazove značajnu infekciju. Kisela zemljišta i povećano unošenje amonijačnog azota u zemljište povećava opasnost od ove bolesti. Osnovni način suzbijanja ove bolesti je gajenje otpornih sorti.
Piše: Marija Janjić, PSSS Srbije