Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Ministarstvo zaštite životne sredine uz podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF), na Međunarodni dan žena otvorili su novi javni poziv čiji cilj je jačanje uloge poslovnih žena u cirkularnoj ekonomiji.
Cilj ovog poziva je osnaživanje žena u poslovnom sektoru kroz podsticanje razvoja novih i inovativnih rešenja i poslovnih modela koji promovišu principe i vrednosti cirkularne ekonomije u praksi. Kroz ovaj poziv obezbediće se finansijska i stručna podrška ženama u jačanju njihovog poslovanja na putu ka ekonomskoj i ekološkoj održivosti.
ČITAJTE I: Pravilnik o podsticajima za nabavku novog traktora
Rok za dostavljanje prijava je 09. maj 2025.godine do 15:00 časova.

Na poziv se posebno ohrabruju za prijavu:
- Mikro, mala i srednja privredna društva sa ograničenom odgovornošću (doo) u kojima su žene vlasnice ili imaju najmanje 51% vlasničkog udela,
- Preduzetničke radnje u vlasništvu žena,
- Zadruge u kojima žene čine najmanje 2/3 članova,
- Registrovana poljoprivredna gazdinstva čiji su nosioci žene,
- Startapovi čiji su osnivači žene i koji razvijaju inovativna rešenja u oblasti cirkularne ekonomije,
- Sve pravne forme sa statusom socijalnog preduzetništva u kojima žene imaju najmanje 2/3 vlasništva ili je najmanje 2/3 žena na rukodovećem položaju.
Svi podnosioci prijava moraju biti registrovani u Republici Srbiji najkasnije do otvaranja ovog poziva odnosno do 08. marta 2025. godine, u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom.

Podnosioci prijava mogu se prijaviti na ovaj javni poziv samostalno ili u konzorcijumu.
Glavni podnosilac prijave je ujedno i glavni korisnik sredstava u okviru ovog poziva. U slučaju konzorcijuma, saradnja između partnera mora biti formalizovana ili Izjavom o partnerstvu, koja mora biti potpisana i priložena uz prijavu.
Svaki pojedinačni član može učestvovati samo u jednoj prijavi na ovaj javni poziv, bilo samostalno, bilo kao glavni podnosilac prijave ili partner u konzorcijumu.

Važna napomena: Prijave neće biti prihvaćene ako su podnosioci ili partneri uključeni u:
- Proizvodnju, prodaju ili distribuciju duvana i duvanskih proizvoda,
- Proizvodnju alkoholnih pića,
- Proizvodnju, prodaju ili distribuciju oružja.

Cirkularne nagrade u vrednosti do 20.000 američkih dolara (u dinarskoj protivvrednosti) biće dodeljene po potpisivanju Ugovora o nagradi između UNDP-a i dobitnika nagrade, po sledećoj dinamici:
- prva tranša u iznosu od 60% ukupne vrednosti Cirkularne nagrade će biti isplaćena nakon potpisivanja Ugovora između UNDP i nosilaca prijave i dostavljenog Operativnog plana,
- druga tranša u iznosu od 40% ukupne vrednosti Cirkularne nagrade će biti isplaćena nakon Izveštaja o napretku na sredini projekta i realizovanim aktivnostima u prvih 6 meseci.
Dobitnice sredstava nisu u obavezi da sufinansiraju svoje projekte, jer će predviđene dve isplate avansno pokrivati sprovođenje aktivnosti, u skladu sa planiranom dinamikom iz prijave.

Finansirana inovativna rešenja i poslovni modeli moraju biti realizovani u roku od 12 meseci od potpisivanja ugovora.
Po jednoj prijavi može biti dodeljena samo jedna nagrada. Ukupno će biti dodeljeno do 10 cirkularnih nagrada.
Pre prijave na ovaj Javni poziv pogledajte obrazac Ugovora o nagradi – eng. Innovation Award Contract, koji je dostupan OVDE.
Poziv je namenjen poslovnim ženama koje razvijaju inovativna rešenja zasnovana na principima i vrednostima cirkularne ekonomije u različitim sektorima. Podržaće se projekti koji doprinose optimizaciji korišćenja resursa, produžavanju životnog veka proizvoda, smanjenju stvaranja otpada, efikasnijem korišćenju energije i razvoju novih održivih poslovnih modela.

Cirkularne inovacije u različitim sektorima
- Poljoprivreda i prehrambena industrija – upotreba organskih ostataka, prelazak na obnovljive materijale, modeli „od otpada do resursa“, efikasnije korišćenje vode i energije.
- Turizam i ugostiteljstvo – cirkularni pristupi u upravljanju resursima, zeleni turistički koncepti, eko-označavanje, održiva gastronomija, smanjenje upotrebe plastike i stvaranje otpada.
- Tekstilna industrija i moda –korišćenje materijala na kraju životnog ciklusa, redizajn proizvod za lakšu popravku i reciklažu, uspostavljanje cirkularnih modela poslovanja, „ekonomija deljenja“(iznajmljivanje, zamena, second-hand).
- Uslužni sektor i mala proizvodnja – popravka i ponovna upotreba proizvoda, modeli razmene i iznajmljivanja umesto tradicionalne prodaje, uvođenje ekološki prihvatljivih pakovanja, ekološki proizvodi nastali u procesu industrijske simbioze, itd.

Projekti mogu uključivati:
Razvoj novih cirkularnih proizvoda i usluga:
- Kreiranje inovativnih održivih proizvoda koji koriste obnovljive ili reciklirane materijale.
- Unapređenje postojećih proizvoda radi produžavanja njihovog životnog veka, popravke ili višestruke upotrebe.
- Razvoj usluga zasnovanih na cirkularnim principima, kao što su modeli „plati po upotrebi“, iznajmljivanje umesto kupovine i sistemi razmene proizvoda.
- Uvođenje ekološki prihvatljivih pakovanja i redizajn proizvoda za lakšu reciklažu ili ponovnu upotrebu.

Dokaz koncepta, razvoj prototipa i digitalizacija:
- Razvoj novih tehnologija i procesa za efikasnije korišćenje resursa.
- Dizajn pilot projekata i prototipa koji unapređuju održivost u proizvodnji, uslužnim delatnostima ili lancima snabdevanja.
- Uvođenje digitalnih i pametnih rešenja za praćenje materijala, blokčejn za cirkularne procese, platforme za razmenu resursa i pametno upravljanje resursima.

Poslovni modeli za cirkularnu ekonomiju:
- Razvoj novih cirkularnih lanaca snabdevanja koji smanjuju otpad i povećavaju efikasnost korišćenja resursa.
- Uvođenje cirkularnih finansijskih modela, kao što su zajedničke investicije, grupno finansiranje (crowdfunding) za cirkularne inicijative, modeli podrške malim proizvođačima.
- Kreiranje poslovnih mreža i partnerstava za cirkularnu ekonomiju koje uključuju male proizvođače, zanatlije i lokalne zajednice.
Ova lista je samo ilustracija mogućih projekata i ne predstavlja ograničenje za prijave.

Prioritetni izazovi koje ovaj poziv podržava:
- Osnaživanje uloge žena u primeni principa i vrednosti cirkularne ekonomije– kroz finansiranje i umrežavanje, Uvođenje inovacija u tradicionalne industrije – kao što su tekstilna industrija, poljoprivreda, građevinarstvo, turizam i uslužne delatnosti.
- Razvoj novih cirkularnih poslovnih modela – koji omogućavaju efikasnije korišćenje materijala i smanjuju stvaranje otpada.

Prijavni formular se popunjava na srpskom jeziku, a sažeti prikaz predloga projekta u okviru samog formulara mora biti opisan na srpskom i engleskom jeziku. Važno je da podnosilac prijave precizno i jasno odgovori na sva pitanja i da pri opisu projekta jasno naznači šta je očekivani i merljivi rezultat projekta.
Prijave se podnose putem sledećeg linka: https://forms.office.com/e/4zfnfFdJMK

Uz prijavni formular koji se popunjava online, putem elektronske pošte na info@cirkularnezajednice.rs priložiti sledeća dokumenta:
Referentno pismo banke u kojoj podnosilac prijave ima račun.
Pismo treba da potvrdi sledeće:
- da je podnosilac prijave klijent banke,
- trajanje bankarske saradnje,
- da je klijent do sada ispunjavao svoje obaveze i uredno obavljao transkacije,
- da klijent ispunjava zahteve solventnosti;
- Popunjenu, potpisanu, (pečatom) i skeniranu deklaraciju o pravima intelektualne svojine, u PDF formatu;
- U slučaju konzorcijuma, mora se obezbediti Memorandum o razumevanju ili Ugovor o konzorcijumu.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook
Za više informacija posetite internet stranicu www.cirkularnezajednice.rs.
Kontakt osoba za ovaj javni poziv je Ana Mitić-Radulović.
Ukoliko imate pitanja, možete nam pisati na adresu elektronske pošte mailto:info@cirkularnezajednice.rs, ili pozvati telefonom na broj +381 63 1018 079.
Prijavni formular možete preuzeti OVDE.
Priredio: Agroportal.rs