Usled intenzivnih i učestalih padavina u proteklim danima (na pojedinim lokalitetima i do 70 l/m²), stvoreni su idealni uslovi za infekciju izazvanom čađave krastavosti, te je neophodno hitno sprovesti zaštitu jabuka, uz dodatni oprez i samo protiv pepelnice, jabukinog smotavca i lisnih vaših.
ČITAJTE I: Pregled aktuelnih mera zaštite u voćarstvu i vinogradarstvu
Zasadi jabuke širom Srbije trenutno se nalaze u različitim fazama razvoja – plodovi su veličine od oko 10 do 30 mm u prečniku.

Visoka vlažnost vazduha u kombinaciji sa povoljnim temperaturama i prisustvom zrelih askospora čađave krastavosti u jabučnjacima stvorili su su u više povrata povoljnih uslova za infekciju ovim patogenom.
Zbog jakih kiša, ranije primenjeni fungicidi više ne pružaju dovoljnu zaštitu.
Preporuka je da se odmah po prestanku kiše i čim se omogući uslovi za ulazak u voćnjak, sprovede nova zaštita.

Preporučuje se primena kombinacija sledećih fungicida:
- Kontaktni fungicidi: na bazi ditianona, fluazinama, dodina ili kaptana – štite površinu lista i ploda od novih infekcija;
- Sistemični fungicid: na bazi difenokonazola – posebno važan zbog jakog „kurativnog“ delovanja, jer deluje i protiv već započete infekcije. Takođe, primenom difenokonazola delovaće se i na suzbijanje pepelnice jabuke.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook
Pored toga, u zasadima je u toku polaganje jaja i piljenje larvi jabukinog smotavca , dok se u pojedinim zasadima registruje i prisutvo lisnih vaših, pa se u zavisnosti od prisustva i faze razvoja štetnih insekata preporučuje i primena insekticida sa ciljem njihovog suzbijanja.
Detaljnije informacije o suzbijanju štetnih insekata može pogledati u preporukama za zaštitu jabuke po regionima na linku.
Izvor: PIS