Nakon berbe višnje zaštiti od pegavosti i grinja

Iako je berba višanja završena, voćnjaci i dalje zahtevaju pažnju. Period nakon berbe važan je za očuvanje zdravstvenog stanja zasada i za formiranje rodnog potencijala u srednjoj sezoni.

Ukoliko se zaštita u ovom periodu zanemari, može doći do razvoja bolesti i štetočina koje narušavaju lisnu masu, skraćuju vek stabilne i negativno utiču na rod u sledećoj godini.

 

ČITAJTE I: Merošina: Otkupna cena višnje dostigla 300 dinara za kilogram

 

 

Pegavost lišća – Česta pojava nakon berbe 

U mnogim zasadima, naročito onima gde mere zaštite nisu bile dosledno sprovedene tokom sezone, ili gde nije bilo moguće sprovesti fungicidni tretman pred i tokom berbe, uočavaju se simptomi pegavosti lista višnje i trešnje.

Iskustvo pokazuje da proizvođači često nakon berbe više ne nastavljaju sa zaštite, što uz letnje padavine pogoduje širenju bolesti i dovodi do delimičnog, pa i potpunog opadanja lišća (defolijacije). Ova pojava direktno utiče na diferencijaciju rodnih pupoljaka, kao i na dugovečnost i rodnost zasada.

Foto: PIS

Preporuka za zaštitu od pegavosti lista

U svim zasadima gde se uočavaju simptomi pegavosti, preporučuje se primena fungicida pred padavine koje se prema trenutnim prognozama (Izvor RHMZ, vidi link ) najavljuju od utorka, a koje mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarenje sekudarnih infekcija.

Na raspolaganju su sledeći registrovani fungicidi:

Naziv pesticida Aktivna materijala Količina/ koncentracija primene
Delan 700 VG, Galileo ditianon 0,075%
Morfej 0,75 kg/ha
Akustik, Dodi Dodin 0,15%
Agrodin 65 VP 0,1%

 

Opasnost od grinja –  pojačan razvoj na visokim temperaturama 

U pojedinim voćnjacima registrovano je prisustvo dve vrste grinja – rđaste grinje i običnog paučinara . Visoke dnevne temperature, kakve se očekuju u narednom periodu, pogoduju njihovom ubrzanom razvoju.

Grinje se hrane na naličju listu, sisajući sokove, što dovodi do slabljenja biljaka, sušenja i prevremenog opadanja lišća.

Foto: PIS

Preporuka za zaštitu od grinja

Ukoliko se pregledom ustanovi prisustvo grinja, preporučuje se primena akaricida.

U našoj zemlji, od ove sezone, nema registrovanih preparata za suzbijanje grinja u višnjama.

Zbog toga se, oslanjajući se na iskustva iz prakse i podatke iz stručne literature, preporučuje primena akaricida koji nisu registrovani direktno za višnje, ali su odobreni za primenu u drugim voćnim vrstama i pokazuju dobru efikasnost u suzbijanju grinja (prema standardu Evropske organizacije za zaštitu bilja (EPPO standard PP 2/33)).

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook 

 

 

 

Naziv pesticida Aktivna materijala Količina/ koncentracija primene
Nisorun 10 ES heksitiazoki 0,03-0,05%
Sanmajt 20-VP piridaben 0,05-0,075%
Shirudo tebufenpirad 0,5 kg/ha

Izvor: PIS