Produktna berza: Glavna briga poljoprivrednika rast cena mineralnih đubriva na dnevnom nivou

 

Stabilan cenovni nivo kukuruza, pad cene sojinog zrna i odsustvo trgovanja pšenice su dešavanja koja su obeležila proteklu nedelju na robno-berzanskom tržištu. Ukupan promet je iznosio 4.800 tona robe (-29,31%), čija je finansijska vrednost iznosila 173.045.250,00 dinara (-46,16%).

Trgovanje kukuruzom sa povišenom vlagom i povećanim procentnom defektnih zrna

Iako se najveći količinski primat ukupnog prometa na “Produktnoj berzi” odnosi na kukuruz, možemo konstatovati da se tržište još nije otvorilo u skladu sa potrebama tražnje. Žetva protekle nedelje, bila je u punom jeku. Međutim, današnje padavine će opet uticati na odlaganje.

U zavisnosti od kvaliteta, kupoprodajni ugovori za promptnu isporuku su zaključeni u cenovnom rasponu od 26,50 do 27,50 din/kg bez PDV-a. Uglavnom se trgovalo kukuruzom sa povišenom vlagom i povećanim procentnom defektnih zrna. Kao i prethodne nedelje, strukturu kupaca su činili domaći prerađivači i trgovci.

Ponderisana cena trgovanja za SRPS kvalitet je iznosila 27,50 din/kg bez PDV-a.

Ove nedelje bez kupoprodajnih ugovora za pšenicu

Setva pšenice je u toku. Optimalni rok u našim agroekološkim uslovima se kreće u periodu od 05. do 25. oktobra. S obzirom, da su početkom oktobra bili loši vremenski uslovi, poljoprivredni proizvođači nisu mogli da pravovremeno započnu setvu koja omogućava normalan predzimski razvoj.

Za razliku od prethodnog perioda , gde je pšenica bila dominantna i tražena berzanska roba, tokom protekle nedelje nije realizovan ni jedan kupoprodajni ugovor. Uzroci, pre svega, su smanjena aktivnost izvoznika i trgovaca, kao i veliki cenovni spred između ponude i tražnje.

U zavisnosti od parametara kvaliteta, ponude su bile u cenovnom opsegu od 30,00 do 31,00 din/kg bez PDV-a, sa jasnom tendencijom pada cene. Krajem nedelje, cene pšenice su pale i na Euronext-u zbog uzimanja profita pre vikenda, nakon što je tržište zabeležilo nove maksimume.

Kupci soje se povukli

Na tržištu soje registrujemo negativan cenovni trend od 1,54%, a upravo to i jeste osnovni razlog povlačenja kupaca. Nakon kontinuiranog rasta cene od početka žetve, došlo je do smirivanja tržišta. Početkom nedelje, berzanski ugovori na FCA su zaključeni na cenovnom nivou od 80,00 din/kg, odnosno 80,20 din/kg bez PDV-a na paritetu CPT.

Krajem nedelje bila je primetna povećana ponuda ove uljarice, a ugovori su zaključeni po ceni od 78,00 din/kg bez PDV-a. Trgovalo se uz obračun kvaliteta.

Prosečna cena trgovanja je iznosila 78,57 din/kg bez PDV-a.

Ni stočnim ječmom se nije trgovalo

Stočni ječam na paritetu FCA je prometovan od 27,00 do 27,40 din/kg bez PDV-a, odnosno 27,80 din/kg bez PDV-a na paritetu CPT.

Krajem nedelje, tražnja na višem cenovnom nivou od realizovanih nije rezultirala zaključenjem berzanskog ugovora.

Ponder cena za ovu nedelju je iznosila 27,22 din/kg bez PDV-a.

Cene mineralnih đubriva neprekidno rastu

Snabdevanje mineralnim đubrivima ostaje glavna briga poljoprivrednika, uz neprekidan rast cena koji je praćen na dnevnom nivou.

Ugovori za NPK 16:16:16, 25/1, zaključeni su po ceni od 71,35 din/kg bez PDV-a.

Verica Popov, broker Produktne berze

Ostavite komentar