Budite korak ispred plamenjače i zlatice krompira

 

Protekle nedelje PIS je obavestio proizvođače krompira da su usled kišnog perioda koji je uslovio dugotrajno vlaženje u usevima, uz povoljne temperature vazduha, ostvareni uslovi za zarazu krompira plamenjačom.

 

 

ČITAJTE I: Poljoprivredni sajam: Na štandu Instituta za povrtarstvo prodaja i semena i rasada

 

 

Kako najavljuju meteorolozi, naredni dani doneće nove padavine, koje mogu inicirati novi ciklus zaraze ovim patogenom. Osim padavina, od nedelje se očekuje i porast noćnih i dnevnih temperatura, koje će se kretati u optimalnom opsegu za razvoj ovog patogena.

Foto: PIS

Naročito su ugroženi usevi kod kojih je došlo do zatvaranja redova cimom, jer u takvom sklopu biljaka dolazi do zadržavanja vlage i slabija je cirkulacija vazduha – što izuzetno pogoduje razvoju plamenjače.

Za zaštitu od plamenjače krompira, preporučuje se primena nekog od sledećih fungicida:

Priprema Aktivna materijala Doza
Fuzija plus propamokarb-hidrohlorid+fluazinam 2 l/ha
Revus top mandipropamid+difenokonazol 0,4-0,6 l/ha
Infinito SC, magnetni propamokarb-hidrohlorid+fluopikolid 1,2-1,6 l/ha
Diprospero propamokarb-hidrohlorid+dimetomorf 2 l/ha
Aksidor propamokarb-hidrohlorid+cimoksanil 2,5 l/ha
Karijalni fleks mandipropamid+cimoksanil 0,6 l/ha
Zorvek entekta oksatiapiprolin+amisulbrom 0,25 l/ha
Orvego ametoktradin+dimetomorf             0,8 l/ha

 

U pojedinim usevima, prisutni su i simptomi pegavosti koje prouzrokuju gljive iz roda Alternaria. Simptomi su, za sada, prisutni u vidu sitnih nekrotičnih pega. Toplo i vlažno vreme pogoduje razvoju ove bolesti, naročito relativna vlažnost vazduha od 90% i temperatura od 15-32° C. Za zaštitu od ovog patogena registrovani su fungicidi na bazi difenokonazola, azoksistrobina, fluazinama.

Foto: PIS

Još jednom podsećamo na aktivnost krompirove zlatice . U usevima su prisutne odrasle jedinke, jaja, ali i larve – koje će u narednim danima biti sve brojnije. Da bi se izbegao golobrst, neophodno je redovno pregledati biljke i reagovati na vreme. Najosetljivije na insekticid su upravo larve u prvim razvojnim stupnjevima, koje su trenutno najzastupljenije.

Za suzbijanje krompirove zlatice, mogu se primeniti neki od sledećih registrovanih insekticida:

Priprema Aktivna materijala Doza
Mospilan, Tonus, Volej 20 SP, Vizzard, Kestrel, Zlatospilan, Špic, Aceplan, Afineks, Atis, Ašeta acetamiprid 0,2-0,25 kg/ha
Laser 240 SC spinosad 50-100 ml/ha
Egzirel cijantraniliprol 0,1-0,125 l/ha
Alverde metaflumizon 0,2-0,5 l/ha

Izvor: PIS