Formiranje plodova leske – rizici i mere zaštite

 

Zasadi leske trenutno se nalaze u osetljivoj fenofazi – formiranju plodova.

U uslovima nestabilnog i kišovitog vremena, povećava se rizik od infekcija plodova patogena koji izazivaju truleži, kao što su: Monilinia spp. , Nematospora spp. , Botriosphaeria spp. , i Botritis spp.

 

ČITAJTE I: Srednji Banat: Mraz je najviše štete naneo kajsijama

 

 

Ovaj kompleks patogena poslednjih godina izaziva propadanje jezgra lešnika. Vrlo često, pojava propadanja i truljenja plodova je u direktnoj vezi sa prisustvom štetočina u zasadima leske koje ishranom oštećuju plod i time otvaraju put za naseljavanje navedenih patogena prouzrokovača truleži.

Foto: PIS

Najveće štete nastaju kada do infekcije dođe u ovoj ranoj fazi formiranja plodova, naročito pri povišenoj vlažnosti, što može dovesti do potpunog propadanja jezgra.

Najavljeni nestabilni vremenski uslovi sa padavinama od ponedeljka predstavljaju visok rizik za infekciju plodova, te je preporučljivo sprovesti zaštitu jednim od sledećih fungicida:

  • Signum (boskalid+piraklostrobin) 1 kg/ha ili
  • Dekada (boskalid) 0,5 l/ha.

Uslovi u proizvodnji su izuzetno povoljni i za razvoj prouzrokovača  pepelnice leske,  za čije suzbijanje su u našoj zemlji registrovani samo preparati na bazi sumpora: Thiovit jet u količini 20-50 g/10 l vode.

Foto: PIS

Osim preparata na bazi sumpora, mogu se preporučiti i fungicidi na bazi tebukonazola, penkonazola, fluksapiroksada, meptildinokapa, ciflufenamida, prokvinazida i dr. koji se koriste u voćarskoj proizvodnji za suzbijanje prouzrokovača pepelnice.

U ovom periodu treba obratiti pažnju i na prisustvo štetočina. U svim zasadima prisutna je leskina lisna vaš , čiji se simptomi napada vrlo lako prepoznaju jer su listovi sjajni usled obilnog lučenja medne rose.

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu 

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku

 

 

 

Takođe, treba obratiti pažnju na prisustvo zelene (povrtne) i braon mramoraste stenice koje u ovom periodu migriraju u zasade leske i oštećuju plodove svojim ishranom.

Za suzbijanje navedenih štetočina preporučuje se primena nekog od insekticida:

  • Poluk (deltametrin) 0,4-0,5 l/ha ili
  • Kozak, Karate Zeon (lambda-cihalotrin) 0,2 l/ha.

Foto: PIS