Aktivacija prezimelih jedinki eriofidne grinje lista maline u malinjacima u listanju iziskuje sprovođenje prvog (i ključnog) tretmana!
Na nižim visinama maline su u različitim fazama razvoja listova, dok su na višim visinama zasadi i dalje u fazi razvoja pupoljaka.
ČITAJTE I: Aktuelni radovi u proizvodnji semena mrkve, peršuna i paštrnka
U zasadima malina kod kojih je otpočelo listanje mikroskopskim pregledom naličja listova uočeno je prisustvo prezimelih odraslih jedinki eriofidne grinje lista maline.

Poslednjih godina, u mnogim malinarskim krajevima naše zemlje (Zlatiborski okrug, okolina Arilja, Čačka, Valjeva) prisutan je jak populacioni pritisak ove štetočine i veoma su izraženi simptomi napada u toku vegetacije. Oštećenja na listovima usled ishrane ove štetočine javljaju se u vidu hlorotičnog šarenila i deformacija povijanjem lišća na dole. Takođe, dolazi i do usporavanja rasta rodnih grančica.
Strategija u suzbijanju eriofidne grinje se zasniva na primeni akaricida u toku migracije prezimelih odraslih jedinki na mlade listove, što se upravo dešava u ovom momentu u malinjacima!

U malinjacima u listanju i sa izraženim pritiskom eriofidne grinje u prethodnim sezonama, preporučujemo primenu mera zaštite, čime vremenski uslovi omogućavaju sprovođenje tretmana.
Do ove godine, za ovu namenu mogli su se primeniti preparati na bazi abamektina i bifenazata. Od ove sezone, došlo je do promene registracije preparata sa ovim aktivnim materijama i imaju dozvolu za primenu samo u zaštićenom prostoru i to na ukrasnom bilju i pojedinim povrtarskim kulturama. To znači, da u malinama nema registrovanih preparata za suzbijanje grinja!

U novonastaloj situaciji, predlažemo primenu nekog od preparata na bazi aktivne materije milbemektin – registrovan za primenu u malinama u EU, a u našoj zemlji registrovan za primenu u jagodama (za suzbijanje grinja).
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook
Napomena: pregledom literature, dobra efikasnost u suzbijanju eriofidne grinje maline pokazali su su i preparati na bazi sledećih aktivnih materijala:
- acekvinocil – u našoj zemlji registrovan za suzbijanje grinja u zasadima jabuka
- piridaben – u našoj zemlji registrovan za suzbijanje grinja u zasadima jabuka i vinske loze.
- tebufenpirad – u našoj zemlji registrovan za suzbijanje grinja u zasadima jabuka i vinske loze.
Izvor: PIS