Objavljen Pravilnik Mere 3 IPARD-a, uskoro javni poziv

 

Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede objavila je pravilnik za Meru 3 IPARD programa i uskoro se očekuje javni poziv na kojem mogu da učestvuju preduzetnici, mala i srednja preduzeća i zadruge.

Biće to najvredniji javni poziv u ovoj godini – kako je ranije najavljeno, predviđeno je 6.379.208.000 dinara. Podsetimo, u Srbiji se realizuje IPARD 3 program, za period 2021-2027. godina.

 

 

ČITAJTE I: Do kraja godine još dva javna poziva u okviru IPARD III programa; Planirano uvođenje još tri mere

 

 

Reč je o meri pod nazivom Investicije u fizičku imovinu u vezi sa preradom i marketingom poljoprivrednih proizvoda koja obuhvata sektore voća, povrća, mesa, mleka, grožđa, žitarica i industrijskog bilja, ribe i jaja.

Podsticaji se mogu dobiti za izgradnju i opremanje mlekara, klanica, vinarija, objekata za preradu voća, povrća… Takođe, može se konkurisati za nabavku mašina i mehanizacije.

Foto: Pixabay

IPARD podsticaji utvrđuju se u procentualnom iznosu od 50 odsto vrednosti ukupnih prihvatljivih troškova. Za investicije u upravljanje otpadom i otpadnim vodama, proizvodnju i skladištenje energije iz obnovljivih izvora, kao i druge investicije u cirkularnu ekonomiju u skladu sa ovim pravilnikom, IPARD podsticaji se utvrđuju u dodatnom iznosu od 10 odsto.

Po jednom zahtevu, bez obzira na ukupnu vrednost predmetne investicije, korisnik može da ostvari pravo na IPARD podsticaje u minimalnom nominalnom iznosu od 20.000 evra i maksimalnom nominalnom iznosu od 1.300.000 evra. U periodu sprovođenja IPARD 3 programa, korisnik može da ostvari pravo na IPARD podsticaje u skladu sa ovim pravilnikom u ukupnom maksimalnom nominalnom iznosu od 2.500.000 evra.

Foto: Pixabay

Sektor prerade veoma je bitan jer se direktno naslanja na primarnu proizvodnju i donosi dodatu vrednost koja utiče na povećanje konkurentnosti poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije.

Opšti uslovi za konkurisanje su da firme, odnosno preduzetnici i poljoprivredne zadruge imaju registrovana poljoprivredna gazdinstva u aktivnom statusu, te da su registrovane u APR-u. Za svaki sektor propisani su posebni uslovi.

 

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu 

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook 

 

 

Neki od posebnih uslova za odobravanje podsticaja u sektoru mleka su da dnevni kapacitet prerade u mlekarama iznosi do 100.000 litara kravljeg mleka ili do 5.000 litara ovčijeg ili kozjeg.  U sektoru mesa podsticaj mogu dobiti prerađivači čiji je minimalni kapacitet klanja 10 goveda, odnosno 50 svinja, ovaca i koza ili 5.000 grla živine na dan. U sektoru ribe potreban je dnevni kapacitet objekta za preradu veći od 200 kilograma.

Izvor: Agrosmart