Poljoprivrednici „sahranili srpsku poljoprivredu“ i poručili: „Dosta nam je čekanja“

 

Performans „sahranjivanje srpske poljoprivrede“, poljoprivredno-seoski skup ispred zgarde Banovine,  obeležio je 29. septembar. Okupilo se stotinak paora, mahom iz Vojvodine, da bi, kako kažu, pokazali nadležnima da je domaći agrar u nikada gorem stanju.

Uprkos jakoj kiši koja je padala, Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije nisu odustala od namere da održe zakazan skup ispred zgrade Pokrajisnke vlade i zapitaju nadležne: Gde se pogrešilo i šta dalje? A performans koji su izveli svakako je bio nesvakidašnji.

 

 

ČITAJTE I: Udruženje proizvođača mleka Srbije: Ukinuti ograničenja na podsticaje u mlečnom govedarstvu

 

 

Prosuli su zemlju iz kanti na kojima je pisalo da je reč o zemlji iz Bačke, Banata, Srema, Mačve i Pomoravlja, da bi potom u nju zaboli krst sa natpisom „Poljoprivreda Srbije, oduvek-2024.“ Poručili su da im je dosta čekanja.

Foto: Agroklub.rs

-Čekajte rebalans budžeta, čekajte godišnje odmore, a mi više nemamo vremena da čekamo. Posle ove godine i ovako katastrofalne suše, propali smo skroz. Ne bismo dolazili ovde nedeljom zato što nam se hoće, nego zato što nam je teško i tražimo pomoć od države, ali od njih nema sluha, ni od ministra ni od premijera, rekao je Dejan Rakić iz Udruženja poljoprivrednika Aradac.

Foto: Agroklub.rs

„Nije bilo suše, a Srbija izgorela“

Nezadovoljstvo su izrazili transparentima sa natpisima: „Najskuplje gorivo imaju građani Srbije“, „1 kg pšenice=20 dinara. Šta možete kupiti u prodavnici za 20 dinara? Možda jednu plastičnu kesu“, „Nije bilo suše u Srbiji, a Srbija izgorela“.

-Srbiji treba da bude primaran i jedini cilj domaćin u Srbiji, njegova porodica i poljoprivreda. Više od tri miliona hektara je u privatnom vlasništvu građana Srbije, to mora da bude najviši interes ove zemlje, mi nemamo većeg interesa, poručio je okupljenima Mileta Slankamenac ispred Inicijative za opstanak poljoprivrednika.

Foto: Agroklub.rs

Poljoprivrednik Saša Tomas iz  mesta Vojvoda Stepa rekao je da je došao momenat da nemaju kuda dalje.

-Zato smo danas ovde, da javnosti skrenemo pažnju, da izrazimo bunt. Država mora pod hitno da donese odgovarajuće mere i da sprovede ono što je dogovoreno u prethodne tri godine, kaže Tomas.

Foto: Agroklub.rs

Spremni da idu traktorima u Beograd

Kako je dodao, boji se da zbog svih problema poljoprivredna proizvodnja za 2025. godinu neće biti zasnovana na pravi način. Okupljenim poljoprivrednicima poručio je:

-Proverite instalacije na traktorima, naduvajte dobro gume, snađite se za jedan rezervoar goriva. Ukoliko nam Vlada ne ispuni ono što je obećala, da krenemo put Beograda zajedno.

Podršku vojvođanskim kolegama pružio je i kolega iz Šumadije, predsednik Izvršnog odbora Pokreta poljoprivrednika Srbije Aleksandar Glišić, inače voćar iz sela Šume kod Topole.

Foto: Agroklub.rs

-Jedina smo zemlja na svetu gde marža može da bude 1.000 procenata. Njima poljoprivreda služi za zabavu, a mi koji živimo od nje i hranimo svoje porodice ne možemo da zaradimo jedan minimalac u kući da bismo preživeli, rekao je Glišić.

Foto: Agroklub.rs

„Ovo je naš litijum“

Iako su najavili da će dovesti oko 50 traktora, u centru Novog Sada bilo je parkirano njih desetak.

-Bilo bi nas sigurno i mnogo više, ali kiša nas je sprečila. Ove traktore su dovezli mladi momci, poljoprivrednici, za njih se mi danas ovde i borimo, kaže predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Goran Filipović.

Foto: Agroklub.rs

Okupljeni proizvođači napravili su i svojevrstan bazar gde su izložili svoje proizvode po cenama po kojima ih prodaju otkupljivačima i onima po kojima se prodaju u marketima. Tako je izloženo mleko, sa otkupnom cenom od 45 dinara po litri i cenom od 139, 99 dinara u marketima.  Uz natpis: „Ovo je naš litijum, državo razmisli“, delili su građanima čvarke, naseckanu kobasicu, hleba i masti.

-Cilj nam je da građani vide koliko su tu velike razlike. Ovoj situaciji je najviše doprinela suša i nereagovanje vlasti. Ove godine smo ušli u velike gubitke, ne možemo da se razdužimo kod otkupljivača, ne možemo da plaćamo bankama redovno rate kredita. Sve ukupno, jako loša sitiuacija, navodi Filipović.

Foto: Agroklub.rs

Očekuju sastanak sa premijerom

Ujedinjena udruženja poljoprivrednika uputila su Ministarstvu poljoprivrede i Vladi Srbije 3. septembra dopis sa najvažnijim zahtevima. Među njima su mere za saniranje posledica suše, moratorijum na poljoprivredne kredite, isplata 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme bez pravdanja računa. Takođe, uređenje berze, tržišta, kupovina dizela bez akcize na pumpi od iduće godine, rešavanje pitanja PIO poljoprivrednika.

 

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu 

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook 

 

 

 

 

Od Ministarstva poljoprivrede su dobili odgovore, o čemu smo pisali, ali kako je tada Filipović rekao „ništa konkretno nije rečeno“.

Foto: Agroklub.rs

-Mislim da ćemo u skorije vreme imati sastanak, zahtevaćemo da se sastanemo sa premijerom Vučevićem. Imamo neke indicije da ćemo biti pozvani, jer je odrađen rebalans budžeta i tu se spominje tih 17.000 za seme.

Filipović na kraju napominje da, ukoliko im Vlada Srbije ne izađe u susret u najskorije vreme, spremni su za proteste.

Izvor: Agroklub.rs