Na području delovanja PIS regionalnog centra Jagodina, vizuelnim pregledom pojedinačnih voćnih stabala na okućnicama, ali i u pojedinim zasadima, uočena je pojava prerane defolijacije i retrovegetacije.
Pojava cvetanja u većoj ili manjoj meri uočena je kod višnje, trešnje, jabuke i kruške.
ČITAJTE I: Do 17. oktobra traje javni poziv za podsticaje za podizanje višegodišnjih proizvodnih zasada voćaka i hmelja
Retrovegetacija je pojava nove lisne mase, najčešće posle prevremenog opadanja lisne mase i štetan je proces.
Smanjuje otpornost biljaka na niskoj temperaturi, a naredne sezone takva stabla bivaju oslabljena, imaju manje cvetnih pupoljaka, daju manji prinos i osetljivije su na napad biljnih bolesti i štetočina. Takva stabla gube na kondiciji i nespremne ulaze u zimsko mirovanje, a može doći i do izmrzavanja.
Prevremena defolijacija može nastati usled neblagovremene zaštite od prouzrokovača bolesti, kao što su šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum ), pegavost lista višnje i trešnje ( Blumeriella jaapii), prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke i kruške ( Venturia pilurinas ) i dr.
Pored patogena, na prevremenu defolijaciju veliki uticaj ima nedostatak sistema za navođenje i dugi sušni period praćen visokim temperaturama što je bilo karakteristično za ovu proizvodnu godinu.
Ukoliko je retrovegetacija prisutna u manjoj meri, preporuka je da se u rano proleće, pre kretanja vegetacije, sprovede intenzivna rezidba kako bi stabilna uspostavila ravnotežu između rasta i rodnosti.
Ukoliko je u ovom periodu intenzivno listanje i cvetanje, proizvođačima se preporučuje uklanjanje lisne mase pre zime, a zatim sprovođenje hemijskog tretmana preparatima na bazi bakra.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook
U toku naredne vegetacije preporučuje se izbalansirana mineralna ishrana kako bi se pomoglo voćkama da se oporave od stresa izazvanog retrovegetacijom.
Izvor: Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja