Šećerna repa strada od cerkospore i gumoze

Prisustvo cerkospore i gumoze može u narednom periodu ugroziti proizvodnju šećerne repe!

Vizuelnim pregledom proizvodnih parcela pod šećernom repom registruje se različito zdravstveno stanje useva i nivo prisustva cerkospore, u zavisnosti od brojnih faktora, od kojih je u ovom momentu najznačajniji primena mere navodnjavanja u proteklom periodu.

U repama koje su u sistemu navođenja, beleži se širenje simptoma cerkospore usled povećane vlage u takvim usevima. Povećanje broja pega je izraženije na mlađim listovima.

 

 

ČITAJTE I: Paprici potrebna hitna zaštita od plamenca i kukuruzne sovice

 

 

Usevi koji se nalaze u „suvom ratarenju“, konstantno su izloženi stresu zbog izostanka padavina. U tim usevima došlo je do značajnog sušenja i odbacivanja spoljašnjih listova, i pojave retrovegetacije. Na najmlađem lišću registruju se pege od cerkospore. S obzirom na izuzetno stresne uslove u kojima se ovakva repa razvija, kada je podloga napadu patogena, cerkospora može za vrlo kratko vreme izazvati sušenje i propadanje biljaka.

Sada je veoma važno očuvati lisnu masu, te se poljoprivrednim proizvođačima preporučuje primena hemijskih mera zaštite kombinacija preventivnih i sistemskih fungicida:

  • Fungohem SC (bakar-hidroksid) 4 l/ha ili Everest 5 l/ha ili Galoksid, Blauvit 2 kg/ha ili Copernico HI BIO 25% 3-4 kg/ha  
  • Nordok 75 VG (bakar-oksid) 0,75-1,25 kg/ha ili       
  • Mastercop (Cu iz Bordovske čorbe) 3,5 l/ha 

    +  

  • Postulat (protiokonazol) 0,6-0,8 l/ha ili Olimp, Pilon 0,6 l/ha ili
  • Revivit (mefentriflukonazol) 1,5 l/ha ili
  • Sigura, Sekvenca, Different 250 EC (difenokonazol) 0,4-0,6 l/ha ili
  • Orius 25 EV, Tebukon 250 EV (tebukonazol) 1 l/ha ili
  • Maganik (difenokonazol+protiokonazol) 1 l/ha.

Na pojedinim usevima, naročito na parcelama u suvom ratarenju, uočeni su i simptomi propadanja biljaka: venjenje listova, odbacivanje najstarijih listova, najmlađi listovi zeleni ali sa nekrozom, koren gumozan, koji upućuju na simptome gumoze šećerne repe , koju prouzrokuje stolbur fitoplazma.

 

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu 

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku

 

 

 

 

Protekle sezone, proizvođači u Banatu i Sremu su se zbog ove problematike susreli sa ogromnim gubicima. Ove sezone, ovakve parcele prisutne su i u regionu Bačke!

Imajući u vidu uslove u proizvodnji praćenih tropskim tempraturama, a koje su u najavi i za naredni period, očekuje se dalje propadanje biljaka. S obzirom na veoma ograničene mere borbe, treba razmišljati u pravcu što ranijeg vađenja repe jer na gumoznim korenima dolazi do pojave truleži!

Izvor: PIS