Niske temperature ni ovog proleća nisu zaobišle Srednjobanatski region, kažu u PSS Zrenjanin.
Posledice su najviše vidljive u voćnjacima koji se nalaze na čistinama, van naseljenih mesta, bez zaklona od vetra.
ČITAJTE I: Turšijan: O robotima, autonomnim mašinama, preciznoj poljoprivredi treba ozbiljno razmišljati
Među prvim voćkama koje cvetaju je kajsija, te je šteta od poznih prolećnih mrazeva velika. Skoro potpuno je uništen ovogodišnji rod kajsije. Mnogi proizvođači tog voća, nakon smrzavanja cvetova i propadanja roda, redukuju broj hemijskih tretmana protiv bolesti i štetočina ili ih skoro potpuno izostavljaju.

To je potpuno pogrešno budući da se bolesti razvijaju i prave štete i u narednoj godini, bez obzira na to što plod nije prisutan.
Na višnjama i trešnjama su takođe vidljive posledice od mraza. Beleži se oko 50 do 70 procenata izmrzlih od ukupnog broja cvetova, što predstavlja veliku štetu.

Međutim, hrabri činjenica da nije na svim lokalitetima došlo do visokog procenta izmrzavanja cvetova višnje. U regionu Srednjeg Banata biće proizvođača koji će imati zadovoljavajući rod ovog voća.

Sorte šljiva imaju različiti vremenski period cvetanja i od toga zavisi koliko će štete imati od mraza. Standardne vrste u ovom regionu, kao što su „stenli”, „čač”, „lepotica”, pretrpele su mala oštećenja od mraza, sem na pojedinim lokalitetima gde je izmrzavanje bilo značajno. Na nekim rakijskim sortama šljivin cvet je potpuno izmrzao.

Jabuka nije pretrpela veće posledice od niskih temperatura. Njen rod će biti dobar ove godine. Ako je negde i bilo izmrzavanja, ono neće uticati na rodnost. Jabuka obilno cveta i svega 6 do 8 procenata cvetova je dovoljno da bude oplođeno za punu rodnost.

Dunja kasnije cveta pa kod nje nema izmrzavanja.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku
Vinova loza nikada nema problema sa poznim prolećnim mrazevima, ali ima sa niskim i dugotrajnim zimskim temperaturama (ispod -15 stepeni).
Piše: Dipl. inž. Milinko Sinđić, PSS Zrenjanin