Način zasnivanja lucerišta je od velikog značaja za postizanje visokih prinosa i dužinu njegove eksploatacije.
Propusti u formiranju lucerišta vode ka proređivanju sklopa biljaka, a samim tim smanjenju prinosa i kvaliteta krme, kao i dužini eksploatacije.
Način zasnivanja lucerišta je od velikog značaja za postizanje visokih prinosa i dužinu njegove eksploatacije. Propusti u formiranju lucerišta vode ka proređivanju sklopa biljaka, a samim tim smanjenju prinosa i kvaliteta krme, kao i dužini eksploatacije.
ČITAJTE I: Besplatna kontrola plodnosti zemljišta za ivanjičke poljoprivrednike
Jedna od grešaka koja se kasnije ne može ispraviti je pogrešan izbor parcele. Lucerka zahteva zemljište sa neutralnom ph vrednošću (ph 6,5-7,5), dubok oranični sloj, rastresit, plodan i sa povoljnim vodno-vazdušnim režimom.

Agrohemijska analiza zemljišta je neophodna za pravilan odabir parcele i primenu mineralnih đubriva. Na zemljištima srednje obezbeđenosti preporučuje se da količina fosfora u zasnivnju lucerišta bude 180-200 kg P2O5/ha, a kalijuma 100-140 kg K2O/ha.
Optimalni rokovi za setvu lucerke su druga polovina marta i prva polovina aprila. Izbor sorte i poznavanje njenih karakteristika važan je uslov postizanja visokih i stabilnih prinosa.

Seme za setvu mora da bude čisto (bez semena korova i „viline kosice”), visoke klijavosti. Optimalna dubina setve je od 0,5 do 3 cm zavisno od tipa tla. Ukoliko je ono dobro pripremljeno, a sejalice mogu pravilno da rasporede predviđenu količinu, dovoljno je 15 do 18 kg/ ha kvalitetnog semena.

Neposredno po setvi treba primeniti valjanje površine lakim valjcima zbog ravnomernijeg i ujednačenijeg nicanja. To je posebno važno za pravovremenu i uspešnu borbu protiv korova. Lucerka se sporo razvija u početnim fazama rasta. Brz porast korova u istom periodu može dovesti do ugušivanja biljaka i velikih proređivanja useva, što znatno smanjuje dužinu eksploatacije lucerišta.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook
Veoma je važno da prvi otkos u godini zasnivanja bude što kasnije, u vreme recvetavanja lucerke. Znatno ranija kosidba dovodi do čupanja mladih biljaka lucerke koje se još uvek nisu dovoljno ukorenile, kao i do proređivanja useva.
Primena navedenih mera omogućava uspešno zasnivanje, visoke prinose i znatno duži period iskorišćavanja. Samo usev sa dobrim sklopom biljaka može dati visoke i stabilne prinose krme u toku višegodišnjeg perioda iskorišćavanja.
Piše: Dipl. inž. Ivana Vasilijić, PSS Zrenjanin