Štetočine u soji: Opasnost od gusenice i pojava grinja

 

Na području Vojvodine usevi soje su u fazi intenzivnog porasta i nalaze se u osetljivoj fazi kada šteta od gusenica može biti značajna.

Prisustvo štetnih gusenica, poput larvi gama sovice i stričkovog šarenjaka, beleži se na više lokaliteta.

 

ČITAJTE I: Kukuruzni plamenac: Rizici i mere zaštite

 

 

Ove štetočine se hrane lišćem, oštećuju vršne listove i zonu rasta, a pri jačem napadu može doći i do golobrsta – potpunog gubitka lisne mase.

Za duži vremenski period, prema najavama meteorologa, najavljuje se toplo i suvo vreme, koje će pogodovati razvoju štetočina, te proizvođačima soje preporučujemo da redovno pregledaju svoje useve.

Ukoliko uoče prisustvo više od 2 gusenice po biljci stričkovog šarenjaka ili brojnosti larvi sovice gama koje ukazuju na golobrst, primeniti insekticidne mere zaštite registrovanim preparatom

  • Karate Zeon (lambda-cihalotrin) 0,15–0,3 l/ha.

🔴 UPOZORENjE – POJAVA GRINjA!

Na uvratinama pojedinih parcela uočene su prve jedinke običnog paučinara . Usled toplog i suvog vremena, postoji rizik od brzog razmnožavanja ovih štetočina, koje su često neprimetne na prvi pogled. Grinje su veoma sitne i uočavaju se isključivo pažljivim pregledom naličja listova.

Foto: PIS

Zato posebno naglašavamo važnost pravovremenog pregleda rubnih delova parcela, gde grinje najčešće prvo naseljavaju biljke.

 

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu 

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku

 

 

Preporučena strategija zaštite:

Rano otkrivanje grinja na uvratinama i ciljano tretiranje samo rubnih zona akaricidom, čime se može sprečiti njihovo dalje širenje i izbeći potreba za tretmanom cele parcele – što donosi i racionalniju primenu pesticida i smanjene troškove.

Izvor: PIS