Tehnologija gajenja nevena

 

Neven (Calendula officinalis) je jednogodišnja lekovita i ukrasna biljka koja se u narodnoj medicini koristi u obliku čajeva za lečenje želudačnih oboljenja, kašlja, asme, ima široku upotrebu u kozmetici u obliku tinktura, ulja, krema za lečenje rana, opekotina, ujeda insekata itd.

 

 

ČITAJTE I: Glave karakteristike proizvodnje matičnjaka

 

 

Neven se gaji u plodoredu, na istu parcelu dolazi nakon dve godine.

Foto: Pixabay

Obrada zemljišta sastoji se od zimskog oranja na dubini 25-30 cm, zemljište se đubri sa 40-60 kg/ha azota, 60-80 kg/ha fosfora i 80-100 kg/ha kalijuma. Fosfor poboljšava cvetanje, ne preporučuje se upotreba organskih đubriva i velike količine azota jer negativno utiču na prinos cvetova.

Foto: Pixabay

Setva se obavlja sejalicom za pšenicu, u martu kada je srednja dnevna temperatura 13-16°S, sa međurednim razmakom od 50cm, na dubinu od 3-4cm. Za 1 hektar dovoljno je 5-6 kg semena.

Biljka nevena cveta nekoliko puta u sezoni i što se više bere, više i cveta. Neven se žanje po suvom i sunčanom vremenu. Kada se bere ručno, sa berbom se počinje krajem maja sukcesivno svaki drugi- treći dan. Krajem jula ili početkom avgusta kosi se na visini od 15cm iznad zemlje i prihranjuje se radi regeneracije sa 30-40 kg/ha azota. Neven ponovo cveta za tri nedelje i berba se može obavljati još nekoliko puta sve do početka prvih mrazeva.

Foto: Pixabay

Nakon berbe cvet odmah treba sušiti da bi sačuvao boju i aromu. Sa jednog hektra može se dobiti 800-1500 kg osušenih glavica, 300-600 kg suvih kruničnih listova.

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu 

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku

 

 

Neven je dekorativna biljka koja je vrlo korisna, svojim mirisom tera nematode iz zemljišta, privlači pčele i druge oprašivače, blagotvorno deluje na druge biljke.

Piše: Vesna Manić, PSSS Srbije