Prepuna sala Palate Italija najbolje je ilustrovala obim interesovanja za poslovnu misiju u Srbiji posvećenu sektoru ukrasnog bilja koju je organizovala kancelarija u Beogradu Agencije ITA/ICE u saradnji sa Nacionalnom asocijacijom proizvođača i izvoznika sadnog materijala iz Italije ANVE, a uz pomoć Udruženja za pejzažnu hortikulturu Srbije UPHS.
Razvoj poslovnih kontakata između odabranih profesionalnih profila i italijanskih firmi iz ovog sektora bio je cilj ove inicijative.
ČITAJTE I: Slavica Pavanić jedini je proizvođač Damask ruže u Banatu
Na trodnevnom događaju učestvovalo je 11 firmi iz različitih delova Italije, sa programom raspoređenim u tri radna dana. Prvi dan bio je posvećen poseti Garden Centru Vidikovac i Urban Gardenu u Boegradu.
Drugi dan bio je rezervisan za B2B sastanke kojima je prisustvovalo više od 45 srpskih firmi i 75 predstavnika celokupnog domaćeg sektora ukrasnog bilja koji obuhvata proizvodnju ukrasnog drveća i grmlja, rasadnike ruža, pejzažne arhitektonske studije, kompanije koje se bave distribucijom sredstava za zaštitu i đubrenje.
Na B2B susretima 11 italijanskih i 45 srpskih firmi
-Postoji želja za jačanjem i čvrstom saradnjom između naših zemalja. Italija je globalna referenca u sektoru ukrasnog bilja i ona je dostigla 1,3 milijarde evra u 2023. godini. Ovaj rezultat naglašava visok kvalitet i održivost naših proizvoda i oni su zbog toga cenjeni i na međunarodnim tržištima. To je veoma važan sektor za Italiju u smislu kvantiteta i vrednosti, rekao je Antonio Ventreska, direktor italijanske Agencije za spoljnu trgoviu ITA/ICE.
On je naglasio da je cilj ovog sastanka da se postigne konkretan dijalog između italijanskih i srpskih preduzeća van formalnih susreta kako bi se razumele neke specifične potrebe lokalnog tržišta.
– Naše kompanije posetile su i neke srpske kako bi bolje razumele potrebe i prilike koje srpsko tržište nudi stvarajući prirodne i održive solucije. Srbija već uvozi značajan deo materijala iz Italije i predstavlja tržište sa velikim potencijalom za razvoj. Italijanske kompanije zahvaljujući svojoj fleksibilnosti spremne su da odgovore na izazove, istakao je Ventreska.
On je izrazio nadu da će se ojačati dijalog kako bi se stvorilo dugoročno međusobno poverenje. Ovakve inicijative, kako je rekao, ključne su ne samo za predstavljanje italijanskih proizvoda već i za uspostavljane prilagođenih saradnji zasnovanih na potrebama svakog partnera.
-Treba da pričamo, da razmenjujemo ideje i to je cilj ovog susreta. U želji da omogućimo direktne kontakte među zainteresovanim stranama, ovde smo doveli 11 najboljih italijanskih preduzeća iz ove oblasti, poručio je Ventreska.
Sagledati značaj rasadničarstva i pejzažne hortikulture
O potencijalima za dugoročnu saradnju u sektoru rasadničarstva i hortikulture između Srbije i Italije državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Srbije Aleksandar Bogićević je rakao da je ovaj sektor kod nas u povoju ali, u Rasinskom okrugu i na severu Vojvodine postoje odlični rasadnici.
-Na osnovu razmene iskustava možda naši poljoprivrednici mogu da sagledaju svoju šansu u ovoj branši. Videti gde smo mi, a gde su drugi i izvući neke pouke veoma je značajno jer u rasadničarstvu i hortikulturi imamo potencijala. Možda nismo prepoznali značaj ovog posla. Ministarstvo poljoprivrede će razgovarati sa našim ljudima iz ovog sektora kako bi pomogli ovom delu poljoprivrede, poručio je Bogićević.
Italijani zainteresovani za tržište Srbije
Luiđi Paljani, predsednik italijanske ANVE podsetio je da je trgovinska razmena između naše dve zemlje intenzivna i izrazio sigurnost sam da će ona biti još snažnija.
– Mi smo zainteresovani za tržište Srbije, želimo da ga dobro upoznamo i da vidimo kako to sve ovde funkcioniše. Zato smo obišli nekoliko vaših veoma važnih i referentnih rasadnika, da bismo na licu mesta videli kako sve izgleda i kakav je uticaj pedoklimatskih faktora na proizvodnju, ali i da sagledamo sve ostale važne aspekte ovog sektora. Nadam se da ćemo ovu saradnju nastaviti, a zadovoljni smo saznanjem da se taj sektor u Srbiji razvija i evidnetno beleži rast. Ovde prepoznajemo i uzlazni trend ozelenjavanja površina u gradskim sredinama, što svakako pomaže u borbi sa klimatskim promenama. Spremni smo da sve te procese podržimo, rekao je Paljani.
Italija je na trećem mestu po razmeni biljaka sa Srbijom
Predsednik Udruženja za pejzažnu hortikulturu Srbije Vladimir Milutinović podsetio je da tradicija saradnje između Italije i Srbije postoji, a u poslednje vreme se lepo razvila. Kada se govori o razmeni biljaka sa Srbijom na trećem mestu je, odmah posle Holandije i Nemačke.
-Dobra stvar je da su Italijani ovog puta došli da upoznaju sve naše segmente hortikulture, ne samo rasadnike već i ljude koji se bave pejzažnom arhitekturom, projektante, izvođače i vlasnike garden centara koji su jedan od bitnih segmenata kada govorimo o plasmanu uvezenih sadnih biljaka, rekao je Milutinović.
Na pitanja kako ocenjuje aktuelni položaja ovog segmena u Srbiji i može li se ona porediti sa onim u Italiji, on je odgovorio da naša zemlja organizaciono nije prepoznala rasadničarsku proizvodnju kao zasebnu granu poljoprivredne proizvodnje.
– Međutim, sada od strane Ministarstva poljoprivrede postoji inicijativa da je napokon stavimo na tačku na kojoj bi i trebala da bude. Naši rasadničari raspoređeni su širom Srbije, imamo nekoliko regiona sa jako velikim brojem dobrih rasadničara. Oni naravno ne mogu biti u kategoriji evropskih zemalja kao što je to Italija ali mogu reći da smo značajni za region i za našu zemlju, naglasio je Vladimir Milutinović.
Po njegovim rečima dobro je i to što se rasadničarska proizvodnja koja se kod nas razvija poistovećuje sa onom koja se odvija u Italiji koja je znatno južnije. Zbog klimatskih promena i viših temperatura neke vrste biljaka iz Italije koje su kod nas bile nepoznanice, sada je lako gajiti. To znači da naši rasadničari trebaju da se pozabave proizvodnjom tih biljaka.
-Naravno, tradicija italijanske proizvodnje iznedrila je biljke koje su fantastičnog kvaliteta. U našoj zemlji to je u povoju ali i te kako imamo predispoziciju da to uradimo, rekao je predsednik UPHS.
Postoje mogućnosti za veći prodor na italijansko tržište
Milan Topalović iz rasadnika „Topalović“ iz Lipolista, sela poznatog upravo po rasadničarstvu, rekao je da je nama Italija jedna od vodećih zemlja kada govorimo o uvozu, čak ispred Holandije. Razlog je bliskost i nešto jeftiniji prevoz, sadni material koji je jako komercijalan na našem tržištu i koji se puno traži.
-Imaju sajajn dizajn i po tom pitanju su vodeći u Evropi. Nasuprot toma, iz Srbije je jako mali izvoz u Italiju i ako postoji dosta mogućnosti. Izvozimo nešto sadnica lešnika i minimalne kočine ruža. Mislim da bismo mogli da napravimo mnogo veći prodor na italijansko tržište. Naši rasadničari imaju izvoznički potencijal ali je jako komplikovan izvoz. Ne može se izvoziti drveće jer su vrlo stroge kontrole na ulazu u EU. Ipak, Srbija je jedna od vodećih zemalja kada je reč o ružama, imamo ugovore sa Nemačkom, Velikom Britanijom i Francuskom. Ove godine su nas posetili i Britanci i Nemci i rekli su da takav kvalite nisu videli, saoptio je Topalović.
On je naglasio da rasadničarstvo kod nas nije dostiglo evropski nivo pre svega, zbog malog tržišta i ograničenošću na zemlje regiona. Sadnice ruža su izvožene za Rusiju ali to je sada skoro nemoguće raditi. To su problemi i ako naši ljudi u ovom poslu imaju potencijal.
Na pitanje da li rasadničarstvo i hortikultura mogu da budu dobar posao za mala poljoprivredna gazdinstva, Topalović je odgovorio da je to posao koji ne donosi veliku zaradu nakon jedne ili dve godine. Ovo je posao koji razvija nekoliko generacija. Najveći rasadnici po Evropi stari su više od 100 godina. Primera radi, Italija je bila siromašna zemlja 30-ih godina prošlog veka. Italijani su išli da rade u Nemačku i odande su preneli tehnologiju i tako razvili svoje rasadnike. Sada imaju najveće površine u Evropi i to rade fantastično.
-U suštini, sve je moguće ali ovo je proces za više generacija, poručio je on.
Poslovnost i kvalitet su imperativi saradnje
Radenko Bakoč iz Demerte RB iz Beograda ovaj susret je ocenio kao izuzetno lep poduhvat Agencije ICE jer je reč o doboroj prilici za upoznavanje sa italijanskim proizvođačima kroz razmenu iskustava.
-Demetra RB već sarađuje sa značajnim brojem italijanskih rasadnika od kojih uvozi dosta biljaka. Upoznavanje nekih manjih proizvođača, a ne samo onih velikih prilika su za B2B susrete i zbog toga sam veoma zadovoljan. Dosadašnja iskustva sa italijanskim partnerima su izuzetno dobra. Italijani su vrlo poslovni ljudi, a kvalitet biljaka je na izuzetno visokom nivou. Daju nam mogućnost da odemo na lice mesta i biramo biljke te na taj način kupujemo samo one najkvalitenije, rekao je Bakoč.
Prilike koje šire vidike
Pejzažni arhitekta iz Greendecor-a Nikola Petrović video je tokom ovih susreta priliku za upoznavanje sa radom italijanskih firmi.
– Pružila nam se mogućost da dobijemo širu sliku o tome koje biljke su aktuelne, kakav je to način italijanske proizvodnje, gde se nalazi italijanska u odnosu na srpsku proizvodnju posebno u sektoru rasadničarstva. Sve ovo pomaže da unapredimo uređenje naših vrtova, parkova i drugih javnih površina, rekao je Petrović.
Po njegovim rečina, na našu žalost sama pejzažna arhitektura u Srbiji je na nižem nivou u odnosu na onu u Italiji i drugim zemljama Evrope i uopšteno američkog uticaja na nju. Ali, ono što se primećuje u poslednjih 15-20 godina je da se i kod nas dostiže viši nivo. Ovakve prilike, kada dolaze stručnjci iz drugih država, pružaju mogućnost da se šire vidici, prepoznaju nove vrste sadnog materijala i nove vrste biljaka, a kroz jednostavnu komunikaciju dođe do pravog načina pristupa struci koji nam nedostaje.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook
Trećeg dana organizovana je poseta rasadnicima Velikog Šiljegovca koji se bave razmnožavanjem sadnica drveća i listopadnog grmlja, proizvodnjom u kontejnerima i na otvorenom, te proizvodnjom perena.
Piše: Jasna Bajšanski
FOTO GALERIJU POGLEDAJTE ISPOD