Uzbekistan: Zbog rekordno niskih cena, lubenice su hrana za stoku

 

Prema analitičarima EastFruit-a , tržište lubenica u Uzbekistanu i Centralnoj Aziji trenutno se suočava sa značajnim izazovima. Proizvođači prijavljuju nedostatak potražnje, zbog čega mnogi ostavljaju svoje lubenice neubrane na poljima. Neki su pribegli berbi lubenica isključivo da bi njima nahranili stoku.

 

ČITAJTE I: Ilin: Imamo dovoljno sopstvenog bostana, a ne manjka ga ni za izvoz

 

 

Praćenje veleprodajnih cena kompanije EastFruit pokazuje da su male veleprodajne cene svežih lubenica na uzbekistanskom tržištu pale na rekordno nisku vrednost od 8 centi po kilogramu. Ova cena se odnosi na lubenice koje su već odabrane, isporučene na tržište i izložene na prodaju. Po bilo kojoj nižoj ceni, trgovanje lubenicama postaje neisplativo.

Foto: Agroportal.rs

Glavni faktor koji doprinosi padu cena i skoro potpunom nedostatku potražnje za lubenicama u Uzbekistanu je neprofitabilnost njihovog izvoza na primarno tržište, Rusiju. U Rusiji su cene lubenica takođe pale na rekordno niske nivoe, pri čemu je trenutna veleprodajna cena otprilike jednaka troškovima njihovog transporta iz Uzbekistana.

– Ukrajinski farmeri su doživeli prekomernu proizvodnju lubenica i pad cena čak i pre početka masovne berbe. Razlika u ceni između lubenica u Ukrajini i Uzbekistanu ne pokriva troškove transporta. Štaviše, zemlje EU smatraju da je ekonomičnije da kupuju jeftine lubenice iz Ukrajine nego da ih uvoze iz Uzbekistana, objašnjava Andrij Jarmak, ekonomista u odeljenju za investicije FAO.

Foto: Agroportal.rs

-Male lubenice se poklanjaju besplatno svima koji žele, dok se veće i dalje mogu prodati, ali po sniženoj ceni, kaže Bahtijor Abduvohidov, međunarodni stručnjak za poslovanje sa voćem i povrćem.

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu 

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook 

 

 

Neki učesnici na tržištu spekulišu da bi se cene kvalitetnih lubenica u bliskoj budućnosti mogle blago oporaviti u zemljama istočne Evrope zbog nenormalno vrućeg vremena, što bi moglo dovesti do gubitka roda ili smanjenja kvaliteta. Međutim, postoji i suprotno mišljenje da masovna berba lubenica, koja treba da počne za 2-3 nedelje, može dodatno smanjiti cene na ukrajinskom tržištu.

Izvor: EastFruit