Vremenski uslovi i stanje useva u Srednjem Banatu

 

Ozima strna žita su u fazi od intenzivnog bokorenja do vlatanja i pojave prvog kolenca. Razlika u fazi zavisi od vremena setve, lokaliteta i primenjene agrotehnike.

Proizvođači povedeni uslovima koji su vladali prethodnih jeseni, pomerili su rokove setve ozimih strnih žita čak i za treću dekadu oktobra.

Tada zasejani usevi su tokom zime slabije napredovali budući da su meteorološki uslovi tokom vegetacije 2024/2025. godine drugačiji u odnosu na protekle dve sezone.

 

ČITAJTE I: Čim vreme dozvoli jabuke zaštiti od prouzrokovača bolesti

 

 

Pšenica sejana ranije (prva dekada oktobra) je u stanju vlatanja i pojave prvog kolenca. Trenutno su vidljiva oštećenja vršnih listova, što je naročito izraženo kod ranijih rokova setve, jer je pšenica mnogo više otporna u fazi bokorenja. Na usevima u ovoj fazi oštećenja su i manja.

Foto: Snežana Parađenović/Posledice mraza na pšenici

Ovaj uticaj abiotičkih faktora (golomrazica, niske temperature, hladni vetrovi) biljka će rastom prevazići jer će u narednom periodu temperature biti više, a vlage u ovom trenutku ima dovoljno. Vizuelnim pregledima na lokalitetima različitog sortimenta, rokova setve i preduzete agrotehnike, do sada nismo uočili značajniju pojavu bolesti na pšenici (viđena je siva pegavost lista u niskom intenzitetu ).

Na ječmu je prisutna mrežasta pegavost na nivou epidemijkog praga. Tretman protiv ovog patogena preporučuje se proizvođačima u sledećem periodu, u skladu sa vremenskim uslovima.

Foto: Snežana Parađenović/Uticaj mraza na uljanu repicu

Uljana repica je u fazi porasta u stablo. Buton na centralnoj grani je formiran manje ili više (zavisno od roka setve, agrotehnike i sortimenta), pokriven je najmlađim listovima. Niske temperature nisu u većoj meri oštetile navedeni usev. Njihov uticaj odrazio se na zametanje cvetnog pupoljka (lošija situacija bi bila da je buton više izbačen iznad listova i tako više izložen). Sledi drugi insekticidni tretman protiv velike repičine pipe i sjanika.

Foto; Snežana Parađenović/Izmrzla kajsija

Niske temperature su uticale na proizvodnju rasada u plastenicima, naročito u onima bez dodatnog zagrevanja. Ipak, najviše štete bilo je u voćarskoj proizvodnji. Otvoreni cvetni pupoljci ranih kajsija najviše su stradali.

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu 

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku

 

 

 

Ukupna količina padavina od 1. oktobra do 24. marta iznosi 181 l/m2 (deficit u odnosu na isti period prošle godine je oko 20 litara). Tokom marta meseca imali smo dva perioda sa veoma niskim temperaturama. Od 1. do 9. marta minimalne su se kretale do – 5,030 stepeni Celzijusa, a od 18. do 21. marta do – 7,810 stepeni u trajanju od šest do 10 sati.

Piše: Snežana Parađenović, PSS Zrenjanin