Značaj vođenja Knjige tretiranja sredstavima za zaštitu bilja

 

Knjiga tretiranja nije nešto sa čime se naši poljoprivredni proizvođači nisu susreli do sada.

Ona je uvek bila tu makar u vidu sopstvene evidencije troškova ili planiranja sredstava za proizvodnju u kome sredstva za zaštitu bilja igraju značajnu ulogu.

 

ČITAJTE I: Kako suzbiti zemljišne štetočine

 

 

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva, i vodoprivrede potpisalo je memorandum sa Ruskom federacijom o bezbednosti proizvoda koji se izvoze iz Republike Srbije u Rusiju još 2011. Najveći akcenat, pored zdravstvene ispravnosti proizvoda, stavljen je na knjigu tretiranja.

Foto: Pixabay

Ona je predstavljena kao osnova za garanciju bezbednog i zdravog proizvoda koji će se izvoziti u inostranstvo u ovom slučaju u Rusiju.

Međutim, knjiga tretiranja je dobila još više na značaju povodom prošlogodišnjih problema sa izvozom u EU zbog povćenih ostataka pesticida u voću i povrću poreklom iz Srbije.

Bez obzira u koju zemlju se poljoprivredni proizvodi izvoze, obaveza proizvođača je da vodi knjigu tretiranja.

Foto: Pixabay

Ona nam pruža uvid čime i kada je proizvod tretiran, količina i vreme kad je tretirano kao i odgovorno lice zaduženo za tačnost podataka.

Na osnovu nje i hemijske analize proizvoda možemo biti sigurni da pošiljke neće biti vraćene, da neće biti problema na graničnom prelazu i da je proizvod pre svega zdrav i bezbedan za upotrebu.

Druga korisna stvar koja se tiče knjige tretiranja je efikasnija i racionalnija upotreba sredstava za zaštitu bilja, pre svega izbegavanje ponavljanja tretiranja pesticida sa istim načinom delovanja na štetni organizam za koji se zna da je rezistentan na određene pesticide (primer krompirova zlatica, čađava krastavost jabuke, kruškina buva i sl.).

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu 

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku

 

 

 

Gore napomenuto predstavlja prvi korak u Integralnoj zaštiti bilja i jednu zdravu osnovu za standarde koji se traže na strogom tržištu evropske unije (GLOBALGAP, ISO standardi, BRC itd.)

Piše: Dipl. inž. zaštite bilja Bojan Mijatović dipl.inž. zaštite bilja, PSSS Beograd