Najčešće greške u povrtarskoj proizvodnji prave se prilikom pravilanog izbora parcela (agrohemijska analiza zemljišta), semenskog materijala ( prednos dati već dokazanom ), pravilne i kvalitetne primena đubriva, pravovremenom zaštitom od korova, bolesti i štetočina, navodnjavanja i uticaju vremenskih prilika.
Većina naših povrtara zna da pravilno i kvalitetno đubrenje donosi rezultate i dobru zaradu. Na žalost neki tu prave greške i sva dalja ulaganja ne daju željene rezultate.
ČITAJTE I: Semena Instituta za povrtarstvo osvajaju svet
Parcele koje se duži niz godina koriste u intezivnoj povrtarskoj proizvodnji, a navodnjavaju se sistemom kap po kap, često su prezasićene unosom velikih količina mineralnih đubriva koje biljke nisu usvojile i takva zemljišta vremenom postaju zaslanjena i ne mogu se koristiti u daljoj proizvodnji.
Preporuka:
- Na parcelama na kojima se đubrenje obavlja fertirigacijom neophodno je osnovnom obradom ili predsetveno uneti veći procenat čvrstih kompleksnih đubriva, koja će biljkama obezbediti uravnoteženu i pravilnu ishranu tokom vegetacije. Đubrnje fertirigacijom treba samo da izvrši korekciju osnovnog đubrenja bez upotrebe velikih količina vodotopivih đubriva. Ovakav način primene đubriva daje visoke prinose i kvalitet plodova a zemljište ostavlja u dobrom stalju.
- Kompleksna mineralna đubriva na svojoj deklaraciji imaju navedene makro i mikro elemente koji su potrebni gajenim biljkama, (formulacije za određene kulture ili faze razvoja gajenih biljaka). Od velike važnosti je da mineralna hraniva budu pristupačna korenu odmah po unošenju u zemljište. Radi boljeg iskorišćenja hraniva koriste se đubriva koja sadrže biostimulatore (imaju stimulativan utaicaj na razvoj korenovog sistema i da hraniva budu još pristupačnija biljkama)
- Na kiselim i alkalnim zemljištima koristiti čvrsta kompleksna mineralna đubriva koja sadrže polimere koji sprečavaju blokadu usvajalja hraniva.
Piše: Dragan Mijušković, PSSS-Jagodina
Foto: Pixabay