Artičoka sadrži 10,5 odsto ugljnih hidrata, zatim 3,3 odsto proteina i 0,1 procenat masti. Bogata je vitaminima C, K i B-grupe, kao i mineralima poput magnezijuma, kalcijuma, kalijuma, fosfora i gvožđa. Takođe, odličan je izvor folne kiseline. Sem toga, pored biljnih materija cinarina i silimarina, artičoka je prebogata snažnim antioksidansima kao što su beta-karoten, kvercetin, rutin i lutein. Ove materije deluju protivupalno i organizam štite od raznih hroničnih i degenerativnih oboljenja. Zbog velike koncentracije zdravih materija ova biljka idealna je za upotrebu prilikom detoksikacije jetre i celog organizma, te je zbog toga nazvana zaštitnicom zdravlja. To potvrđuje i podugačak spisak bolesti koje ublažava ili eliminiše. Artičoka pre svega ima antikancerogeno dejstvo, sprečava pojavu dijabetesa, snižava nivo lošeg holesterola i triglicerida, zatim smanjuje rizike od moždanog i srčanog udara, sprečava aterosklerozu, ublažava sindrom iritabilnog creva, pomaže kod hroničnih oboljenja jetre i žučne kese, kao i kod dijareje i žgaravice, sprečava pojavu čira na želucu i na kraju, čuva zdravlje očiju, mozga i srca.
Ako je deo jelovnika, kao kuvana, dinstana ili pečena, u mnogome doprinosi zdravlju jetre i celog organizma. Ne jede se sirova jer je teško svarljiva. Jači lekoviti efekat postiže se konzumiranjem ekstrakta artičoke jer on sadrži daleko veću koncentraciju korisnih lekovitih materija u odnosu na samu biljku. Naučna istraživanja su pokazala da tečni ekstrakt korena ili lista artičoke doprinosi potpunoj regeneraciji ćelija jetre.
Blagodeti čaja od artičoke
U oblasti Da Lat u Vijetnamu proizvodi se najbolji čaj od artičoke. Vijetnamci, Kinezi i stanovnici Dalekog istoka rado uživaju u ovom osvežavajućem napitku. Sticanjem saznanja o njegovoj lekovitosti, počeli su da ga piju ljudi širom sveta.
Biljni čaj od artičoke može se konzumirati u bilo koje doba dana. Osim što je lep napitak za ispijanje, čaj od artičoke sprečava infekcije žučne kese, bubrega i jetre. Veruje se da je efikasan u borbi protiv nekih oblika raka jer cvetovi artičoke imaju najveći sadržaj antioksidanata u odnosu na sve druge vrste povrća. Redovnim konzumiranjem održava se tonus mišića, a može se koristiti i u kombinaciji sa lekovima protiv hepatitisa. Podstiče proizvodnju žuči koja ubrzava eliminaciju toksina i holesterola iz jetre tako da njegovo redovno konzumiranje može oporaviti jetru od prekomernog unosa alkohola. Ovaj čaj smanjuje nivo šećera u krvi ali u lečenju dijabetesa treba ga koristiti kao dopunsko sredstvo u propisanoj terapiji. Kod osoba koje pate od dispepsije oblaže zidove želuca, te pospešuje lučenje želudačnih sokova i obolelima povećava apetit. U potpunosti otklanja mučninu, povrćanje, zatvor, gorušicu, dijareju, bol u želucu i nadimanje. Pomaže kod kariovaskularnih bolesti jer snižava nivo lošeg, a povećava nivo dobrog holesterola. Ne sadrži kofein tako da ga mogu konzumirati i osobe kojima je preporučeno smanjenje unosa kofeina. S obzirom na to da ima diuretičko dejstvo čaj od artičoke podstiče izbacivanje mokraće i sprečava zadržavanje vode u telu. A ukoliko postoji želja za mršavljenjem, on smanjuje masne naslage i dovodi do gubitka kilograma. A njegovo dejstvo u oblasti estetike ogleda se kroz čišćenja kože i vraćanje njenog sjaja.
Kako pripremiti domaći čaj od artičoke?
1.Izgnječiti jednu artičoku, preliti je sa dve šoljice vode i sve kuvati 20 minuta. Procediti tečnost, ostaviti je da se malo prohladi i dodati malo meda jer je napitak sam po sebi sladak.
2.U dve šoljice prokuvane vode dodati od 12 do 15 kašika bodljikavih listova i kuvati pet minuta. Procediti i piti dva puta dnevno.
3.Odvojiti listove, dršku i koren artičoke i dobro ih oprati. U litar vode dodati oko 100 grama ove mešavine i staviti da se kuva. Kada voda provri, isključiti ringlu i ostaviti da odstoji 10 minuta. Procediti tečnost, a čaj piti 2-3 puta dnevno.
U specijalizovanim prodavnicama može se kupiti čaj u rinfuzu ili u filter vrećicama.
Jela sa artičokom: ukusno i zdravo
Postan paprikaš sa krompirom i artičokom
Potrebno je tri velika krompira, pola kilograma artičoke, jedna glavica luka, jedna velika, zelena parika, jedan veći paradajz, jedna kašičica koncentrata paradajza, 125 mililitara ulja, dva lovorova lista, tri velika prstohvata suvog selena, biber i so po ukusu. Za graniranje potrebni su jedna suva, crvena, izmrvljena paprika i dva struka peršuna.
Priprema: Iseckati luk i zelenu papriku i pržiti na zagrejanom ulju dok ne omekšaju. Zajedno sa koncentratom paradajza dodati narendan paradajz. Kuvati nekoliko minuta i naliti 1,3 litre vode koja se kasnije po potrebi može dolivati. Krompir oljuštiti i iseći na krupnu parčad. Artičoku očistiti od spoljnih tvrdih listova i vlasi u unutrašnjosti ako ih ima. Iseći je na četrtine. U kipući bujon prvo staviti artičoku, a nakon pet minuta i krompir. Dodati so i selen i kuvati dvadesetak minuta dok povrće ne bude gotovo.
Paprikaš servirati vruć, posuti ga izmrvljenom, suvom parikom i seckanim peršunom. Ova količina je za pet porcija, a jelo se priprema sat vremena.
Artičoka i krompir
Za ovo jelo potrebno je 1,6 kilograma artičoke, 700 grama krompira, maslinovo ulje, so, biber i ruzmarin.
Priprema: Krompir oljuštiti i iseći na kriške. Staviti ga na pleh obložen papirom za pečenje i posuti maslinovim uljem i ruzmarinom. Peći ga 30 minuta na 230 stepeni. U međuvremenu očistiti artičoku, skinuti joj tvrde spoljne listove i izvaditi vlasi unutar nje i iseći je na četvrtine. Artičoku potopiti u vodu sa isceđenim limunom da ne bi promenila boju. Kada se krompir izvadi iz rerne, dodaje mu se artičoka. Sve ponovo posuti maslinovim uljem, solju i biberom. Sve zajedno peći još 30 minuta na 180 stepeni.
Može se servirati kao glavno jelo ili kao prilog uz ribu ili meso. Za pripremu i kuvanje potrebno je izdvojiti oko sat vremena, a količina je prediđena za četiti porcije.
Tekst: Jasna Bajšanski
Foto: Pixabay