Svetski dan zaštite životne sredine svake godine obeležava se 5. juna. Ove godine tema je „Samo jedna zemlja“ koja poziva na „održivi život u skladu sa prirodom“.
Tema i poziv da „živimo u harmoniji“ podsećaju da Zemlja pripada svim njenim stanovnicima, mladim ili starim, u selima ili u gradovima. Poziv na „harmoniju“ može se postići samo priznavanjem uloge svake osobe i poštovanjem prava svakoga, kako bi se postigla inkluzivnost i smisleno učešće i angažovanje svih, poručuje FAO.
ČITAJTE I: Takmičenje „Domaćinstvo koje su laste izabrale“ – pobedniku tona kukuruza
-Mladi, uključujući mlade profesionalce, koji čine veliki deo globalne populacije, jesu i nastaviće da budu neproporcionalno pogođeni krizama sa kojima se suočava naša planeta, kao što su uticaji klimatskih promena, degradacija ekosistema, gubitak biodiverziteta, glad i neuhranjenost, nedostatak vode, pristup energiji i zdravlje za sve. Bez naše trenutne akcije, oni će naslediti neizvesnu budućnost, poručuje KU Dongiu, generalni director FAO.
Mladi su uvek bili snažan glas u pozivanju na akciju i moraju nastaviti da se zalažu za svoju budućnost. Oni sa svojom posvećenošću i strašću rade na prvim linijama, sa lokalnim stanovništvom, čineći mnogo napora da unesu inovativne ideje za održivu planetu. Zalažu se za bolje politike, podižu svest o važnim ekološkim pitanjima i mobilišu javnost da preduzme akciju za prevazilaženje nekih od naših najhitnijih ekoloških izazova.
-Mladi aktivno doprinose konzervaciji i restauraciji, često iza kulisa. Svet treba da sluša mlade. Ono što veruju da je potrebno za izgradnju i podršku održive budućnosti. Raditi sa njima i osnažiti ih kao zainteresovane strane, upravitelje i buduće vođe Zemlje.
U Deklaraciji mladih: „ Radite sa nama – mladi Poziv na akciju” mladi su tražlii saradnju i podršku svih zainteresovanih strana kako bi se poboljšao standard i pristup obrazovanju i mogućnostima za razvoj kapaciteta, dostojanstvenog rada i zapošljavanju, uvođenju rodne ravnopravnosti, pristupu finansijama i učešću u donošenju odluka o politici i strategiji na svim nivoima. Ovo su ključni faktori koji omogućavaju podizanje i jačanje doprinosa, angažovanja i učešća mladih u sektoru šumarstva kako bi pomogli u postizanju međunarodno dogovorenih globalnih ciljeva i implementaciji Agende za održivi razvoj 2030.
Mladi su katalizatori promena koji imaju potencijal da transformišu naše poljoprivredno-prehrambene sisteme kako bi bili efikasniji, inkluzivniji, otporniji i transparentniji. Oni su globalni pokretači promena za bolju proizvodnju, bolju ishranu, bolju životnu sredinu i bolji život za sve. Moramo osigurati da mladi vode svoju budućnost
Foto: Pixabay