Od druge dekade juna poljoprivrednu proizvodnju je okarakterisalo odsustvo padavina i visoke temperature (i do 13 tropskih dana) što je izuzetno povoljno uticalo na razvoj grinja.
ČITAJTE I: Useve i zasade zaštiti od braon mramoraste stenice
U usevima i zasadima, naročito na jabuci, višnji, lubenici, dinji, paradajzu, soji, registruje se povećano prisustvo sledećih štetnih grinja:
-običnog paučinara,
– crvene voćne grinje i
-rđastih grinja.
Ove štetočine žive na naličju lista gde se hrane sisajući sokove biljaka. Kod napadnutih biljaka povećava se transpiracija, smanjuje intenzitet fotosinteze što za posledicu ima skraćenje vegetacije, zaostajanje u porastu i formiranje manjih i sitnijih plodova.
U najavi je talas tropskih temperatura koje mogu dovesti do prenamnoženja ovih štetočina i nastanka šteta u usevima i zasadima.
Navedene, ugrožene, biljne vrste treba redovno obilaziti i pregledati na prisustvo grinja i po potvrdi prisustva potrebno je sprovesti mere zaštite registrovanim akaricidima.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku
O izboru akaricida po usevima/zasadima pogledati na linkovima: jabuka, višnja, lubenica i dinja, paradajz, soja.
Prilikom suzbijanja grinja treba koristiti veću količinu vode uz dodatak okvašivača ili mineralnog ulja. Za efikasno suzbijanje preporučuju se dva vezana tretmana u razmaku od 7 dana.
Izvor: Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja