Krajem februara očekuje se raspisavanje prvog Javnog poziva iz IPARD 3 programa Evropske unije, najavili su predstavnici Ministarstva poljoprivrede u Novom Sadu, učesnici tribine koju je organizovao EU Info Point. Podsetili su da je nakon uspešno završenog IPARD 2 programa i realizovanih konkursa iz ovog novčanog fonda, usvojen i novi IPARD 3 program sa 378 miliona evra bespovratnih sredstava za poljoprivrednike (od toga 288 miliona evra iz budžeta EU).
ČITAJTE I: RFV: Konkursna linija za investicije u poljoprivredi
Najpre će biti objavljen poziv iz mere 1 ovog programa u okviru koje se daje podrška investicijama u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava (nabavku mehanizacije, opreme, izgradnju farmi, plastenika, podizanje voćnjaka, vinograda…). Naredni poziv, iz mere 3 koja se odnosi na preradu poljoprivrednih proizvoda biće objavljen na leto, a na jesen se može očekivati konkurs za podršku investicijama u ruralnom turizmu iz mere 7.
Republika Srbija sprovodi IPARD II program od decembra 2017. godine i zaključno sa 13. decembrom prošle godine, objavljeno je i zatvoreno trinaest javnih poziva za investicione mere.
Isplaćeno je ukupno 650 IPARD projekta u iznosu od ukupno 45,92 miliona evra, od čega doprinos EU iznosi 34,44 miliona evra. Od ukupno isplaćenih IPARD projekata, 28 zahteva isplaćeno je avansno u iznosu od 4,21 miliona evra, pri čemu doprinos EU iznosi 3,15 miliona evra.
Visina podrške koju podnosioci zahteva mogu očekivati u okviru poziva iz IPARD 3 programa je od 50% do 80% prihvatljive investicije. Maksimalni podsticaji su daleko veći od onih u nacionalnim merama, a za IPARD su specifični kofinansiranje, dugoročno planiranje i vidljivost podrške kroz obeležavanje investicije.
Mere koje će biti podržane IPARD III programom Republike Srbije za period 2021 – 2027. godine:
Mera 1: Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava;
Mera 3: Investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva;
Mera 4: Agro-ekološko-klimatske mere i mera organske proizvodnje;
Mera 5: Sprovođenje lokalnih strategija ruralnog razvoja –LEADER pristup;
Mera 6: Investicije u ruralnu javnu infrastrukturu;
Mera 7: Diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja i
Mera 9: Tehnička pomoć (podrška Upravljačkom telu u sprovođenju IPARD programa).
Najmanje 20.000 evra, najviše 1,3 miliona
Kada je reč o izmenama mera koje smo već koristili, u meri 1 biće povećanje minimalne podrške sa 5.000 evra na 20.000 evra, uvodi se ribarstvo kao prihvatljiv sektor, ukida se uslov iste vrste voća u Registru poljoprivrednih gazdinstava, kao i uslov hektara voća. Izjednačiće se kriterijumi prihvatljivosti za nabavku traktora sa kriterijumima za nabavku mašina i mehanizacije i izgradnju objekata – biće potrebno najmanje 50 hektara u ratarskoj proizvodnji (u vlasništvu ili zakupu) i za nabavku traktora i za ostale investicije. Maximalni iznos podrške biće 1.000.000 evra.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku
U meri 3 takođe je predviđeno povećanje minimalne podrške na 20.000 evra i uvodi se sektor prerade ostalih useva i sektor prerade ribe. Takođe, biće prihvatljive i investicije za preradu mesa od ćuraka i gusaka. Iznos maksimalnih podsticaja bude za sve sektore biće 1.300.000 evra.
U meri 7 koja se dosad odnosila na ruralni turizam novost je što će se u okviru IPARD 3 programa podržavati i direktna prodaja poljoprivrednih i lokalnih proizvoda i sektor uslužnih delatnosti u ruralnim područjima.
Naglasimo da su IPARD projekti složeni projekti budući da podrazumevaju izradu poslovnog plana, sprovođenje procedure prikupljanja ponuda dobavljača i izvođača radova, kao i građevinske dozvole ako je o izgradnji objekata reč, stoga je neophodno na vreme krenuti sa pripremama.
Piše: S. G.
Izvor: Agrosmart