Parađenović: Usevi na srednjobanatskim parcelama taoci visokih temperatura

 

Usevi okopavina na teritoriji Srednjeg Banata ulaze u vrlo kritičnu fazu po pitanju kondicije i dobrog stanja.

Osvrt na stanje ratarskih useva

Bez obzira što usevi kukuruza i suncokreta mogu duži vremenski period da odolevaju visokim temperaturama i periodima bez kiše došli smo do tačke kad ovakvi uslovi ostavljaju posledice na prinos, u smislu kvantiteta i kvaliteta roda.

 

ČITAJTE I: Sada je važno kukuruz zaštiti od plamenca

 

 

Ako posmatramo ukupnu vegetaciju i proizvodnju  kukuruza i suncokreta, nakon brzog nicanja, pad temperature u drugoj polovini aprila uticao je na sporiji napredak i stagnaciju u fazama razvoja – kod kukuruza oko petog lista,kod suncokreta oko drugog para listova. Rastom temperatura početkom maja, kao i padavinama u tom periodu, nastavljen je nesmetani porast ovih useva. Štetočine na početku vegetacije, popac,kukuruzna pipa, peščar, nisu pravile veće štete.

Foto: Snežana Parađenović, PSS Zrenjanin

U periodu butonizacije suncokreta tokom prve dekade juna registujemo uslove za pojavu bolesti suncokreta. Dinamika i intenzitet leta kukuruznog plamenca zavisio je od vremenskih prilika, pa su pikovi u letu, polaganje jaja i vreme suzbijanja, u odnosu na prošlu godinu pomereni na oko dve nedelje ranije, po postizanju suma temperatura potrebnih za razvoj štetočine.

Foto: PIS

Trenutno se usevi nalaze u fazi rane mlečne zrelosti, odnosno nalivanja zrna. Oplodnja kukuruza i suncokreta je dosta dobra, izbegnut je negativan uticaj visokih temperatura u kritičnim fazama oprašivanja i oplodnje. Sada se dešava, ako tako možemo reći nalivanje i rast zrna, na koji veoma mnogo mogu uticati upravo trenutno visoke temperature.

Takođe dolazi do sušenja lisne mase koja je veoma važna u ovom procesu formiranja veličine zrna. Kukuruzi i suncokreti jednostavno rečeno podgorevaju, uvijajući listove zbog smanjenja transpiracije, dok suncokret odbacuje donje žute i uvele listove.

Kad govorimo o ukupnom stanju ovih useva nekoliko stvari moramo uzeti u obzir pripadnost useva određenim FAO grupama, kod sunokreta grupama zrenja, kompletnu agrotehniku, vreme setve i slično.

Foto: Snežana Parađenović, PSS Zrenjanin

Usevi šećerne repe su prvi počeli intenzivnije da reaguju na nedostatak padavina i visoke temperature, najpre odbacivanjem lista, a kasnije i sporijim rastom korena.

Početak vegetacije šećerne repe bio je vrlo dobar u startu, sa manjom brojnošću repine i kukuruzne pipe, kondicija i stanje vrlo dobri do druge dekade juna. Prelet cikada su proizvođači repe spremno dočekali preduzimajući insekticidne tretmane krajem maja i početkom juna. U usevu smo regisrtrovali i prisustvo vaši, tripsa ali se i na ove štetočine blagovremeno reagovalo. Takođe, pojava sive pegavosti šećerne repe je adekvatno praćena sa preporukama za tretman.

Foto: Snežana Parađenović, PSS Zrenjanin

Zaštita bilja je obavljena shodno problemima koji su se javljali ali je fiziologija useva i reakcija na stresne uslove nešto što sada veoma dolazi do izražaja u proizvodnji. Registrujemo sporiji rast korena, odbacivanje lisne mase i retrovegetaciju.

Paralelna analiza meteoroloških uslova između proizvodne 2023. i 2024. godine

Posmatrali smo period od 01.04. do 17.07. u obe godine. Za analizu podataka su nam poslužile meteorološke stanice pozicionirane u parcelama na teritoriji Srednjeg Banata.

U 2024 godini zabeležili smo manje padavina od oko 60 l/m2  za posmatrani period u odnosu na prošlu godinu ali i njihov drugačiji raspored. Primera radi, za jul mesec, tačnije do 17.07. tokom 2023. godine ukupna količina padavina bila je 29,6 l /m2 gde je 02.0. palo 9,4 litre, a 13. i 14.07. 18,2 l, U ovoj godini zadnja kiša je bila 02.07. – 27 l.

Foto: Pixabay

Najznačajnija razlika i najznačajniji uticaj je u maksimalnim temperaturama, odnosno njihovoj dužini trajanja. Recimo u 2023. godini tokom aprila nismo imali ni jedan dan sa vrednostima maksimalne temperature od 30 i više stepeni koji se definiše kao tropski dan, u maju je bio jedan takav dan,u junu 9, u julu 16, ukupno za posmatrani period imali smo tokom 26 tropskih dana.

Za ovu godinu sitacija sa tropskim danima je sledeća: april 2 dana,maj 3 dana, jun čak 21 dan, jul 13 dana. Praktično u junu je samo 9 dana temperatura bila ispod 30 stepeni. Taj trend se nastavlja i tokom jula, odnosno ukupno za posmatrani period tokom 2024. godine imamo 39 tropskih dana, do sada.

Foto: Pixabay

Kad gledamo prosečne mesečne vrednosti maksimalnih temparatura imamo sledeću situaciju: 2023. godina-april 15,9 0 C, maj  23,80 C; jun 28,1; jul (do 17.07.) 33,9 ; a u 2024 godini prosečne mesečne vrednosti maksimalnih temperature su sledeće: april 22,80 C; maj 26,10 C; jun 32,7; jul ( do 17.07.) 35,6. Ovo su, za naše uslove proizvodnje uz nedostatak padavina i tople vetrove, vrlo ekstremne vrednosti.

Zaključak i mere koje bi ublažile uticaj visokih temperature na prinos

Poslednjih godina sve jasnija je činjenica da se tehnologija proizvodnje mora menjati od same agrotehnike do primene sredstava za zaštitu bilja, biljnih stimulatora i slično. Još davnih godina kad smo počeli pratiti povećanje vrednosti temperature  i raspored padavina koji nije odgovarao određenim fazama rasta biljaka, naš stav je bio da proizvođačima sugerišemo iznalaženje rešenja za navodnjavanje parcela, bez obzira na vrstu proizvodnje.

Foto: Pixabay

Takođe smo preporučivali izbor hibrida sa kraćom vegetacijom, ranije rokove vađenja šećerne repe i sl. Rok setve takođe može imati značajnu ulogu kod ulaska biljaka u generativnu fazu (nakon skupljenih stepen dana biljka prelazi iz faze u fazu, što primera radi može biti 55 dana sa manjim temperaturama ili 45 dana sa višim temperaturama).

Broj biljaka po jedinici površine takođe ima veliku ulogu u optimalnom snadbevanju vodom i hranivima iz zemljišta, samim razvićem biljaka. Recimo, trenutno smo svedoci da je na nekim parcelama prisutan značajno veći broj biljaka suncokreta po metru kvadratnom u odnosu na optimalni broj. Sada te biljke produkuju sitne nerazvijene glavice, slabo napunjene zrnom, više podsećaju na ukrasne suncokrete.

Foto: Pixabay

Adekvatna primena herbicida daje pun efekat sprečavajući da korov bude konkurencija gajenoj biljci u momentima deficita vlage. Primena biljnih stimulatora, aminokiselina biljkama pomažu da prevaziđu stresne situacije. Ovo poslednje navedeno, vrlo je ozbiljna mera koja traži poznavanje fiziologije biljaka, poznavanje uloge koju aminokiseline imaju u određenim fazama rasta, ponavanje uloge elemenata u određenim složenim molekulima i samim procesima koji se odvijaju u biljkama. Primena je jednako važna i izazovna za poljoprivredne proizvođače i za stručnjake jer recimo,  termin primene aminokiseline bez tačnog naziva, bez tačno navedenog sadržaja, sa oskudnim opisom njene uloge u fiziologije biljke stvara mnogo nedoumica u sam efekat i isplativost primene.

 

 

Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu 

Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku

 

 

Poljoprivredna proizvodnja već jedan duži period nije ni malo lak i jednostavan posao. Uticaj visokih temperature se odražava na drugačiju pojavu biljnih štetočina, dinamiku, intezitet, vrstu. Izbor zaštitnih sredstava je povlačenjem određenih aktivnih materija,vrlo oskudan. Moraju se poznavati osobine pesticida, ciklusi razvoja štetočina, uslovi za razvoj biljnih bolesti, na koji način, čime i kad treba reagovat. Sve navedeno ima samo jedan cilj, a to je olakšati biljkama stresne uslove drugačijim pristupom koji je u skladu sa novonastalim uslovima proizvodnje.

Piše: Dipl. inž. zaštite bilja Snežana Parađenović, PSS Zrenjanin