Opština Sečanj na pragu je implementacije Strategije ruralnog razvoja 2022.-2025. godine, dokumeta javne politike koji je, kako kaže Dejana Milošević rukovodilac Odeljenja za privredu, razvoj, inspekcijske poslove i zaštitu životne sredine, od izuzetnog značaja za ovu srednjobanatsku lokalnu samoupravu.Dominantna privredna grana u Sečnju i 10 sela koja teritorijalno pripadaju ovoj opštini je poljoprivreda.
ČITAJTE I: Raspisan Javni poziv za investicije u preradu i marketing u sektoru proizvodnje vina
– Implementacijom ovog dokumenta očekujemo unapređenje konkurentnosti poljoprivrednog sektora, baziranog na održivom razvoju, razvoj održive poljoprivrede autohtonih i tradicionalnih proizvoda, proizvoda sa geografskim poreklom, razvoj prerade i lokalnog tržišta, kroz promociju ruralnog, agro i ekološkog turizma, unapređenje životne sredine i uspostavljanje partnerstva javnog, privatnog i nevladinog sektora i zajedničko delovanje u okviru lokalnih akcionih grupa po principima LEADER-a, kaže Dejana Milošević.
Akcenat će, objašnjava Miloševićeva, biti na preorijentaciji poljoprivredne proizvodnje sa suvog ratarenja na intezivnu proizvodnju, razvoj voćarstva, povrtarstva, stočarstva, jačanje prerađivačkog sektora, maksimalno iskorišćavanje prirodnih resursa i korišćenje obnovljivih izvora energije.
– Sada nam predstoji suočavanje sa najvažnijim razvojnim izazovima koje, naravno, ne možemo sami prevazići bez pokrajinske, republičke i spoljne podrške, kaže naša sagovornica.
Partneri opštini Sečanj na izradi ove strategije su Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu I Poljoprivredni forum. Prema rečima prof. dr Vladana Pešića sa beogradskog Poljoprivrednog fakulteta koji je na čelu tima za izradu i implemetnaciju Strategije ruralnog razvoja opštine Sečanj 2022.- 2025. oko 40.000 hektara obradivog zemljišta, 3.500 hektara ribnjaka i lovišta sa sitnom i krupnom divljači, velike su snage za razvoj ove opštine koja po popisu iz 2011. godine broji 13.325 stanovnika. U odnosu na 2002. godinu to je pad od 3.052 stanovnika, odnosno 18,63%. To je 9,88% više u poređenju sa prosekom na nivou srednjobanatske, a naročito u poređenju sa nivoom AP Vojvodine – 4,87% i prosekom na nivou Republike Srbije – 3,52%. Procenjeni broj stanovnika za 2020. god. za opštinu Sečanj iznosi 11.444.
– Pored negativnog demografskog trenda opštini Sečanj prete i dolazak velikih potencijalnih zagađivača u okruženje i odlazak visoko obrazovanog mladog stanovništva. Među njene slabosti mogu se ubrajati i mali prerađivački kapaciteti u poljoprivredi i ribarstvu, nekonkurentna obrazovna struktura stanovništva i nizak životni standard. Ali, šanse za ruralni razvoj su dostupni domaći i strani fondovi, blizina granice EU sa međunarodnim graničnim prelazom i potencijali industrijske zone. Kada se sagleda celokpuna situacija može se reći su velike šanse za ruralni razvoj i pogodni uslovi za dalji razvoj poljoprivrede – organska proizvodnja i dr., potencijali geotermalnih izvora i obnovljivih izvora energije – solarne elektrane i bioenergane, dvorac i šuma u Konaku, potencijali reke Tamiš i drugo, objašnjava Pešić.
Kao ključne faktore uspeha, odnosno prosperiteta opštine Sečanj, prema njegovim rečima, iz prethodno sprovedenih analiza, u ovoj Strategiji indentifikovani su zaustavljanje negativnih demografskih trendova, dalji razvoj poljoprivredne proizvodnje sa akcentiranjem prerade i izvoza i stavljanje u funkciju raspoloživih resursa za razvoj lova i ribolova, i njima komplementarnih delantosti.
Inače, opština Sečanj pripada III grupi nedovoljno razvijenih jedinica lokalnih samouprava čiji je stepen razvijenosti između 60% do 80 % republičkog proseka. Ostvareni nacionalni dohodak i visina investicija po glavi stanovnika u opštini je daleko ispod republičkog proseka i ne dostiže ni 3/4 proseka ND po stanovniku Srbije.
Piše: Jasna Bajšanski