U vinogradima se vizuelnim pregledom registruje prisustvo nekoliko štetočina koje mogu da ugroze rod i kvalitet grožđa:
- Mušica Drosophila suzukii – invazivna štetočina
- Pepeljasti grožđani moljac – ekonomski značajna štetočina
- Cikada Scaphoideus titanus – karantinska štetočina za našu zemlju
- Braon mramorasta stenica – invazivna štetočina
ČITAJTE I: Da li će zbog klimatskih promena nestati šampanjac?
Na lovnim klopkama se registruju ulovi azijske voćne mušice, u toku je piljenje larvi treće generacije pepeljastog grožđanog moljca, a u pojedinim vinogradima su prisutni i svi razvojni stadiumi braon mramoraste stenice.
Na mestima gde odrasle jedinke i larve braon mramoraste stenice probijaju površinu bobice kako bi se ishranile, odnosno ženke azijske voćne mušice zasecaju pokožicu bobica da bi položile jaja, i na mestima gde se larva gusenica grožđanog moljca ubušuje u bobicu, otvara se put za naseljavanje prouzrokovača. sive truleži grožđa, što za posledicu može imati smanjenje prinosa i kvaliteta vina.
Dodatni rizik predstavlja i činjenica da ulaskom vinove loze u fazi sazrevanja (kada se bobice omekšavaju i količina šećera povećava) ona postaje veoma osetljiva na infekciju tim patogenom.
Za pojedine delove naše zemlje za dane vikenda najavljuju se moguće padavine koje mogu stvoriti dodatni rizik za razvoj sive truleži.
Na žutim lepljivim klopkama koje su postavljene u vinograde registruju se ulovi odraslih jedinki cikade Scaphoideus titanus. Vizuelnim pregledom naličja listova loze, pored odraslih jedinki uočava se i prisustvo larvi završnih razvojnih stupnjeva ove štetočine.
Ova cikada je prenosilac fitoplazme Flavescence doree koja izaziva veoma destruktivno oboljenje – zlatasto žutilo vinske loze.
Sa ciljem zaštite vinove loze od pomenutih štetnih organizama i smanjenja rizika od nastanka štete, kako direktnih tako i indirektnih, preporučuje se primena hemijskih mera zaštite, uz obavezno poštovanje karence:
- Plures (deltametrin) 0,5-0,7 l/ha ili Šakal (lambda-cihalotrin) 0,05-0,06 l/ha
+
- Luna ekpirience (tebukonazol+fluopiram) 0,035-0,04% ili Luna privilege (fluopiram) 0,5 l/ha ili
- Linus (ciprodinil+tebukonazol) 1,2-1,6 l/ha.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku
U uslovima tropskih temperatura efikasnost pesticida se umnogome smanjuje, te tretmane treba pozicionirati u kasnim večernjim ili ranim jutarnjim satima!
Izvor: Prognozno-izveštajna služba zaštie bilja