Na području Srbije šljive se, u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od drugog opadanja plodova do plod oko 70% krajnje veličine.
Vizuelnim pregledom zasada registruje se prisustvo jaja u različitim embrionalnim fazama razvoja šljivinog smotavca na listovima i plodovima. U toku je intenzivno piljenje larvi prve generacije ove štetočine.
ČITAJTE I: Zaštita maline u uslovima sa čestim padavinama
Video materijal o načinu pregleda šljive i izgledu jaja šljivinog smotavca možete pogledati na Youtube kanalu PIS-a na ovom linku.
Štete prouzrokuju larve koje se ubušuju i hrane unutar plodova. Takvi, među proizvođačima poznati kao crvljivi plodovi, gube tržišnu vrednost, prevremeno sazrevaju i opadaju.
U šljivicima se i dalje registruje prisustvo biljnih vaši, i to šljivine vaši kovrdžalice i šljivine brašnave vaši koje pričinjavaju štete sisanjem biljnih sokova na naličju listova i vrhovima mladara, što za posledicu ima kovrdžanje listova i zaostajanje u porastu mladih lastara.
Za proizvodnju šljiva je značajna i njihova uloga kao vektora virusa šarke šljive.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku
Sa ciljem sprečavanja ubušivanja larvi šljivinog smotavca u plodove i suzbijanja biljnih vaši preporučuje se primena insekticida:
PREPARAT AKTIVNA MATERIJA DOZA KARENCA |
Tonus extra acetamiprid 0,025% 28 dana |
Za detaljnije informacije o zaštiti šljiva od štetnih organizama po regionima pogledati LINK