Meteorolozi su do polovine marta najavili nestabilno vreme, praćeno snežnim padavinama, a iako to za ovo doba godine nije retkost voćari su ponovo u problemu i obilaze svoje voćnjake u nadi da temperatura u narednim danima neće pasti ispod nule, jer to bi ponovo značilo izmrzavanje ranih sorti voća.
ČITAJTE I: Uticaj temperaturnih kolebanja na kretanje vegetacije
-U najvećem problemu je kajsija, slično situacija dešavala se i prethodnih godina kada je rod bio potpuno desetkovan. Sada strepimo, ali se ipak nadamo da do toga neće doći i ovog marta. Tokom toplog perioda krene vegetacija, pa pupoljci koji se otvore bivaju uništeni. Još je rano da se govori da li će i kolika će šteta biti, nekad može biti dovoljno i 20 odsto zdravih pupoljaka da donese sasvim zadovoljavajući rod, kaže za RINU voćar Aleksandar Stojanović.
Stručnjak za voćarstvo, dr Aleksandar Leposavić, ističe da su i inače, osim kajsije, zbog izmrzavanja najčešće u opasnosti i druge rane sorte voća.
-Rane sorte breskve koje uđu u fazu cvetanja, takođe mogu da pretrpe oštećenja ukoliko dođe do mraza. Ako bude bilo još snega do kraja marta i niske temperature se nastave situacija može dodatno da se pogorša. Toplo vreme, a zatim zahlađenja stvaraju dobru podlogu i za razvoj bolesti i štetočina, rekao je Leposavić.
Iako je još uvek rano za bilo kakve prognoze, voćari ističu da ovakve vremenske prilike neće uticati na rod jabuka i višanja jer su njihovi pupoljci još uvek potpuno zatvoreni. Ovakvi vremenski uslovi nisu neuobičajeni za ovo doba godine i oštećenja se mogu javiti na ranim vrstama i sortama voćaka dok komercijalne vrste poput šljive takođe nisu ugrožene.
Tekst i foto: RINA / GZS