Centar Brisela je od jutros paralisan zbog protesta poljoprivrednika koji su od ranih jutarnjih časova traktorima krenuli da se spuštaju ulicama koje vode ka zgradi Evropske komisije.
Oko ulica u blizini institucija, gde su ministri poljoprivrede zemalja članica EU stizali da razgovaraju o tome šta još mogu da urade da odgovore na zahteve poljoprivrednika, policija je postavila bodljikavu žicu i barikade, pripremljeni su vodeni topovi, a postavljene su i jedinice za razbijanje demonstracija.
U međuvremenu, protest je eskalirao, pa na ulicama takozvane prestonice Evrope, poljoprivrednici pale gume i bacaju stajnjak na ulice u znak protesta, dok policija puca iz vodenih topova na demostrante kako bi ih rasterala.
ČITAJTE I: Dešavanja u svetu i cene ratarskih proizvoda
Protest organizuju sindikati poljoprivrednika iz južne Belgije. Od 11 časova počela je blokada jednog od glavnih kružnih tokova, u blizini Berlejmona gde se nalazi i zgrada Evropske komisije, prenosi EURACTIV sa lica mesta. Protest je u međuvremenu esklairao.
Poljoprivrednici su se okupili u ogromnoj koloni traktora u znak protesta tražeći akciju za jeftine cene u supermarketima i sporazume o slobodnoj trgovini. Kako prenosi reporter Euractiva sa lica mesta, pre toga traktori su parkirani u okolnim ulicama zbog čega je prolaz tuda bio onemogućen. U jednom trenutku bačen je i suzavac, a nekoliko traktora je probilo postavljene barikade. Na nekoliko mesta zapaljene su gume, zbog čega se širi veliki oblak dima.
Policija je ranije u toku dana savetovala da se koristi gradski prevoz i bez preke potrebe ne kreće put ovih ulica. U toku dana, prema najavama, moglo bi doći do povremenih zatvaranja unutrašnjeg prstena u Briselu i raskrsnice Arts-Loi.
Susedne ulice pored Rue de la Loi i evropskog okruga takođe mogu biti blokirane, a prema poslednjim dostupnim informacijama, blokade bi mogle da potraju do večernjih časova.
Kao odgovor na poslednje proteste, Evropska komisija je predložila da se odloži zahtev da se 4 posto obradivog zemljišta ostavlja u ugaru svake godine i uvede ograničenja na uvoz živine, jaja i šećera iz Ukrajine.
Poljoprivrednici se zalažu za okončanje sporazuma EU o slobodnoj trgovini, zaustavljanje pregovora o sporazumu EU-Merkosur i garantovanje snažne zajedničke poljoprivredne politike (CAP) za podršku industriji. Oko 10 miliona građana rade kao poljoprivrednici u EU.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook
Budžet EU za CAP iznosi 386,6 milijardi evra za tekući budžetski period 2021-2027, što je trećina ukupnog budžeta EU.
Predviđeno je da blokade traju otprilike do 16 časova.
Ranije ovog meseca, evropski farmeri su organizovali buran protest u Briselu, podmetnuvši požar ispred Evropskog parlamenta i srušivši statuu.
Izvor: J.N./B.Z.J./EURACTIV.rs