Sa narednim padavinama postoji mogućnost ostvarenja infekcije mladog lisnog tkiva jabuke prouzrokovačem čađave pegavosti.
U sistemu PIS-a se prati dozrevanje pseudotecija prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis).
ČITAJTE I: Ishrana i đubrenje voćnjaka
U ovonedeljnoj laboratorijskoj analizi je utvrđeno prisustvo pseudotecija u kojima je zrelo i do 75% askospora. To znači da se sa prvim narednim padavinama može očekivati njihovo oslobađanje u prirodnim uslovima i ostvarenje infekcije.
Jabuke se nalaze u fazi od početak bubrenja pupoljaka do faze “mišje uši” (01-10 BBCH). Sa najavljenim porastom temperatura, jabuke će brzo napredovati u vegetaciji i u narednim danima je moguća pojava prvih listova.
Prema trenutnoj vremenskoj prognozi, moguće su padavine u periodu ponedeljak-utorak za pojedine lokalitete u našoj zemlji.
S obzirom da jabuke ulaze u osetljivu fazu, da je patogen spreman za ostvarenje zaraza, sada treba pažljivo pratiti vremensku prognozu i pred najavljene padavine primeniti neki od preparata na bazi bakra:
-Funguran OH 2 kg/ha
-Bakarni oksihlorid 50 0,5-0,75%
-Cuprablau Z ultra 2,5 kg/ha
-Fungohem SC 0,1,5 – 0,3%
-Everest 0,3 – 0,4% ili dr.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebook
Ovim tretmanom smanjuje se i infektivni potencijal veoma značajnog patogena – prouzrokovača bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora).
Ukoliko se u zasadu registruje prisustvo prezimljujućih formi štetočina (jaja lisnih vaši i grinja, štitaste vaši i dr.), preporučuje se i primena preparata na bazi mineralnog ulja (Galmin 3% ili Nitropol S 1,3% ili Letol EC 1-2%).
Izvor: PIS