Berba višnja i trešanja je zavsrena, ali i nakon berbe je potrebno nastaviti zaštitu ovih voćnih vrsta od ekonomski štetnih organizama koji mogu značajno da ugroze zdravstveno stanje zasada.
U mnogim zasadima se na listovima mogu uočiti simptomi pegavosti lišća višnje i trešnje , usled neadekvatno sprovedenih mera zaštite u sezoni ili nemogućnosti primene fungicida u periodu pred berbu i u toku berbe.
ČITAJTE I: U vinogradima treba suzbijati cikade
Često se dešava da proizvođači posle berbe više ne pristupaju zaštiti zasada te se, ukoliko nastup pada posle berbe i tokom letnjih meseci može uočiti širenje pegavosti, što za posledicu može imati delimičnu ili čak potpunu defolijaciju.
Ova pojava negativno utiče na dugovečnost zasada i diferencijaciju rodnih pupoljaka za narednu vegetaciju.
U svim zasadima gde se uoče simptomi pegavosti, preporučuje se primena fungicida pred padavine koje se najavljuju u narednim danima, a koje mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarenje sekudarnih infekcija, i to preparatima na bazi ditianona ili dodina.
U pojedinim zasadima se vizuelnim pregledom registruje prisustvo dve vrste grinja: rđaste grinje i običnog paučinara.
Zaprati Agroportal znanje je moć na Instagramu
Lajkuj Agroportal znanje je moć na Facebooku
Proizvođačima se preporučuje pregled zasada na prisustvo grinja i potvrde prisustva, a sa ciljem sprečavanja prevremene defolijacije biljaka, primena nekog od registrovanih akaricida na bazi aktivne materije abamektina.
Izvor: Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja