Boranija se kod nas najčešće seje u proleće, a setva se vrši kada prođe opasnost od kasnih prolećnih mrazeva, početkom aprila. Boranija se seje na dubini od 5 – 7 cm kod lakših zemljišta ili na 3 – 4 cm kada su teža zemljišta. Setva se uglavnom obavlja u redove. Boranija se seje na 4 – 6 semena i to na 50 do 100 cm razdaljine, kako bi bilo dosta prostora za odrasle biljke.
ČITAJTE I: Priprema zemljišta i setva graška
Navodnjavanje je obavezno, naročito za drugu setvu, jer su tada i više temperaturе, а boranija zahteva dosta vlage. Ona može podneti kratkotrajnu sušu, ali je osetljiva na suv vazduh. Navodnjavanje se radi tako da ide uz brazdu a nikako po listu i veštačka kiša ne dolazi u obzir, jer se u tom slučaju javljaju bolesti po listovima.
Visoke temperature i suv vazduh mogu biti uzrok opadanjа cvetova. Leti tražimo sorte sa kraćim periodom vegetacije, do 2 meseca. I leti i u proleće boranija daje mahune koje su pogodne za preradu ili za potrošnju.
Boranija ima veće zahteve u pogledu plodnosti, odgovaraju joj zemljšta pH reakcije 5,6 do 6,4. Najbolje uspeva kada se seje posle korenastog i lukovičastog povrća ili posle strnina, ako se seje u postrnoj setvi. Ne treba je sejati posle leguminoza i kupusnjača. Seje se u redove ili kućice, 3-4 semenke u kućici. Ne đubri se stajnjakom, već samo mineralnim đubrivima. Prihrana se obavlja 2-3 puta. Poželjna je i folijarna prihrana.
U toku vegetacije boranija se okopava 2-3 puta, prvi put nakon pojave redova. Okopavanje se obavlja plitko i potrebno je da zemljište bude suvo, odnosno navodnjava se posle okopavanja.
Ručna berba se obavlja dva do tri puta i prinosi su veći ( na manjim površinama), a na većim površinama isplativa je samo mehanizovana jednokratna berba.
Piše: Mira Miljković, PSSS Srbije
Foto: Pixabay